ITAR
Najnovší útok namierený proti príslušníkom federálnych vojsk je v priebehu ostatných dvoch dní už štvrtým, ktorý priznala aj oficiálna Moskva. Jej predstavitelia však podľa tvrdení povstaleckých zdrojov údajne ani zďaleka neinformujú o všetkom, čo sa na neexistujúcich frontoch čečenskej partizánskej vojny skutočne deje.
Sériu posledných útokov odštartovala stredajšia akcia samovražedného komanda v dedine Alchan-Jurt, kde sa jednému mužovi a jednej mladej žene podarilo s autom plným výbušnín dostať aj napriek niekoľkým kontrolným postom až k budove s ruskými vojakmi. Vo chvíli, keď prekvapení vybehli von, stačili už započuť iba výkrik "Alah akbar!", po ktorom sa ozvala ohlušujúca explózia a hneď nato aj streľba z okolitých domov. Povstalecké zdroje uvádzajú, že ženou-kamikadze bola sesternica jedného z najradikálnejších poľných veliteľov Arbiho Barajeva, ktorá vraj predtým povedala, že na dobrovoľnú smrť "v mene Alaha a slobody čečenského národa" sa podujala s plným vedomím.
Velenie ruských síl predpokladá, že terajšia aktivizácia diverzných akcií ozbrojencov môže nasvedčovať ich príprave na rozsiahlejšiu ofenzívu. Nevylučuje sa pritom ani to, že jej cieľom sa stane práve hlavné mesto Groznyj, kde je už sústredených minimálne 500 bojovníkov.
Organizácia na ochranu ľudských práv Amnesty International (AI) včera obvinila ruské úrady z mučenia čečenských väzňov. V angličtine vychádzajúce noviny Moscow Times citovali najnovšiu správu AI, podľa ktorej sú čečenskí muži, ženy aj deti v tzv. filtračných táboroch vystavení systematickému násiliu.
Obete násilia sú podľa AI znásilňované, bité palicami a kladivami, ako aj mučené elektrickými šokmi a slzotvorným plynom. AI sa v správe odvoláva na výpovede Čečencov, ktorých začiatkom mája zadržiavali v tábore nazývanom Internat v Urus-Martane neďaleko čečenskej metropoly Groznyj.
V jednom z prípadov istý 20-ročný Čečenec vypovedal, že štyria príslušníci osobitných jednotiek ruského ministerstva vnútra (OMON) ho znásilnili a bili palicami v snahe dosiahnuť od neho podpis na priznanie, že bojoval proti ruskej armáde na strane separatistov. Mladého muža prepustili až po tom, čo zaňho rodina zaplatila výkupné 300 dolárov.
Ruské úrady zadržiavajú vo filtračných táboroch osoby podozrivé zo spolupráce s povstalcami. Častým terčom kritiky zo strany medzinárodných organizácií bojujúcich za ľudské práva je tábor v Černokozove. V apríli doňho nepovolili vstup vysokej komisárke OSN pre ľudské práva Mary Robinsonovej, ktorá bola v tom čase na návšteve v Rusku.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.