aliancie o ruskom protinávrhu na vytvorenie spoločného protiraketového štítu pre Európu. Detailných informácií sa však predstavitelia NATO podľa očakávania nedočkali.
Generálny tajomník aliancie George Robertson na tlačovej konferencii novinárom povedal, že Sergejev sa o návrhu ruského prezidenta Vladimira Putina na vytvorenie spoločnej protiraketovej obrany účasti Ruska, Európskej únie (EÚ), NATO a USA "zmienil". "Otázky boli položené, ale odpovede na ne si vyžiadajú ďalšie vyjasnenia," uviedol Robertson, podľa ktorého sa aliancia bude ruským návrhom s určitosťou ďalej zaoberať. Vyjadril presvedčenie, že výsledkom tohto návrhu bude obojstranný prospech.
Americký minister obrany William Cohen sa už vo štvrtok posťažoval, že "vôbec nie jasné, čo presne majú Rusi na mysli". Nech je to však čokoľvek, nemôže to podľa neho byť náhradou amerického národného systému protiraketovej obrany (NMD), ktorý USA v súčasnosti testujú a ktorý okrem Ruska znepokojuje aj mnoho európskych členov aliancie.
NATO a Rusko sa včera okrem toho zhodli na tom, že mierové sily KFOR ostanú v Kosove aj po tomto víkende, pretože platnosť rezolúcie Bezpečnostnej rady OSN č. 1244, ktorá ich prítomnosť predpokladá, sa automaticky obnovuje, hoci niektorí johoslovanskí predstavitelia tvrdia opak. Brusel i Moskva zdôraznili aj význam ďalšieho rozvoja vzájomných vzťahov.
Minister zahraničných vecí RuskaIgor Ivanov povedal, že všetky ruské návrhy v tomto smere, vrátane tých, ktoré Vladimir Putin predniesol na rokovaniach s Billom Clintonom, vychádzajú z nutnosti rešpektovania doterajšej rusko-americkej zmluvy o protiraketovej obrane (ABM) a pripúšťajú teda možnosť jej modifikácie výlučne iba tzv. nestrategického charakteru.
Moskva preto aj naďalej odmieta plány Washingtonu vybudovať vlastný národný systém "antiraketového štítu" a navrhuje, aby sa obe jadrové veľmoci sústredili radšej na ďalšie znižovanie svojich nukleárnych potenciálov. Tým viac, že po dlho odkladanej ruskej ratifikácii zmluvy o obmedzení počtu strategických jadrových rakiet START II je teraz už "otvorená aj cesta k rokovaniam o zmluve START III", ktoré by sa podľa slov Ivanova mohli začať už tento mesiac.
Počet jadrových hlavíc Ruska sa má v súlade so zmluvou START II znížiť do roku 2007 na 3000 a USA na 3500. Ich ďalšie znižovanie, na ktorom sa Američania dohodli ešte s Borisom Jeľcinom, ráta s horným limitom 2000-2500. Ruská strana najnovšie navrhuje redukciu až na 1500 hlavíc, čo však Clintonova administratíva odmieta.
Autor: Zamboanga (TASR)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.