informácie o jednotlivých tímoch, hráčoch, programe, kvalifikácii, histórii európskych šampionátov... Za pozornosť stojí aj rubrika Did you know? (Vedeli ste, že...?), ktorá ponúka zaujímavosti z rokov 1960 - 2000 z hľadiska majstrovstiev Európy. Časť z nich vám ponúkame.
***
K prvému oficiálnemu medzištátnemu zápasu na kontinente došlo 1. mája 1904 v Bruseli, kde 1500 divákov sledovalo remízu (3:3) Belgicka s Francúzskom.
***
Vôbec prvý zápas, ktorý bol súčasťou európskych šampionátov, odohrali 29. septembra 1959 v kvalifikácii na Pohár národov 1960 na Leninovom štadióne v Moskve sovietski futbalisti s Maďarmi.
***
Prvým hráčom, ktorý vsietil gól na záverečnom turnaji kontinentáleho šampionátu, bol Juhoslovan Milan Galić. Skóroval do siete Francúzov v semifinále Pohára národov v roku 1960.
***
Jediným hráčom, ktorý v kvalifikačných zápasoch či zápasoch záverečného tutnaja európskych šampionátov strelil pri debute v reprezentácii hetrik, bol Rumun Constantin Fratila. Podarilo sa mu to proti Švajčiarsku v roku 1966 v rámci kvalifikácie na ME 1968.
***
V roku 1968 rozhodla o postupujúcom desaťfranková minca z roku 1916! Po zápase Taliansko - ZSSR, ktorý i v predĺžení skončil bez gólov, ju vytiahol z vrecka predseda riadiacej komisie UEFA Španiel Agustin Pujol. Taliansky kapitán Giacinto Facchetti "vsadil" správne na hlavu a do finále postúpil jeho tím!
***
Najstarším rozhodcom na záverečnom turnaji európskeho šampionátu bol Gottfried Dienst (známy z finále MS 1966, keď uznal Hurstov otázny gól od brvna) v roku 1968 vo veku 48 rokov a 304 dní. Finále medzi Juhosláviou a Talianskom však viedol tak nešťastne, že dovolil Talianom streliť gól v čase, keď on sám posúval juhoslovanský múr. Na významnejšom podujatí si po tomto kikse už nezapískal.
***
Írsko reprezentovali dvaja Kellyovci, otec a syn sa volajú zhodne Alan. Kým Alan senior hrával za "zelený ostrov" v 60. a 70. rokoch, ten mladší strieľal za Írsko góly v uplynulej dekáde. Hotové Kelly Family...
***
K prvej výmene na finálovom turnaji došlo v roku 1972 vo finálovom zápase ZSSR - SRN. Ani striedanie Dolmatova (v 46. minúte nahradil Koňkova) ani Kozinkeviča (v 66. minúte striedal Baniševského) však sovietov neochránilo pred prehrou 0:3.
***
Pri priezviskách hráčov na ME sa už vystriedali všetky písmená. Ojedinelosťou neboli ani pre našinca netypické, začínajúce na Q (o tie sa postarali hlavne Španieli a Portugalci, napr. Quini) či na Y (o tie zas Turci, napr. Yalcin). Len meno jedného muža však začínalo na X. Spomínaným "iksákom" bol v roku 1980
Charalambos Xanthopoulos, ktorý za Grécko nastúpil aj proti ČSSR.
***
Absolútny rekord v počte jedenástok vytvorili v boji o 3. miesto Taliani s ČSSR. Kopali ich osemnásť, zaváhal len jeden hráč - na našu radosť Talian Collovatti.
***
Najmladším hráčom, ktorý skóroval na záverečnom turnaji ME bol Juhoslovan Dragan Stojkovič. Keď vsietil z penalty gól Francúzsku, mal 19 rokov a 108 dní. Stojkovič je aj v juhoslovanskom kádri pre EURO 2000, žeby chcel docieliť opačný rekord?
***
Ináč, vôbec najmladším hráčom, ktorý na ME nastúpil, bol Belgičan Enzo Scifo. V zápase Belgicko - Juhoslávia (2:0) na ME vo Francúzsku mal 18 rokov a 115 dní.
***
Naopak, najstarším hráčom bol Morten Olsen. Dán, ktorý v lete nastúpi na trénerský post svojej krajiny, mal v zápase Taliansko - Dánsko (2:0) na ME 1988 v SRN 38 rokov a 308 dní.
***
Vypredaný Parc des Princes neveril pri finále ME 1984 vlastným očiam. Zakrútený priamy kop Michela Platiniho prekĺzol popod telo španielskeho brankára Arconadu do siete. Falšovaná lopta tak poriadne skazila oslavy čerstvého tridsiatnika v španielskej bráne.
***
Ešte väčším smoliarom však bol Dán Allan Simonsen. Najlepší futbalista Európy v roku 1977 a dovtedy jediný hráč, ktorý hral vo finále všetkých troch európskych pohárových súťaží, prišiel k zlomeninene hneď v otváracom zápase ME 1984 medzi Francúzskom a Dánskom.
***
Aj pri ďalšej smole, či skôr tragédii, boli Francúzi. V polčase stretnutia Francúzsko - Juhoslávia na ME 1984 odniesli na nosidlách po srdcovom kolapse lekára juhoslovanskej výpravy Božidara Milenoviča, ktorý v nemocnici zomrel.
***
Peter Shilton odchytal 66 medzištátnych zápasov s čistým kontom. Na ME 1988 však inkasoval vo všetkých troch, vo všetkých troch aj Angličania prehrali a domov cestovali s dlhým nosom. Paradoxom je, že práve na ME v SRN Shilton chytal v stom zápase svojej kariéry!
***
Šancu stať sa jediným hráčom, ktorý mohol dvakrát v jednom roku vyhrať európsky pohár aj titul európskeho šampióna prepásol v roku 1992 Ronald Koeman. V roku 1988 vyhral s PSV Eindhoven EPM a s Holandskom ME 1988. V roku 1992 s Barcelonou vo finále Ligy šampiónov zdolal Sampdoriu, v semifinále ME 1992 však jeho Holandsko vypadlo na penalty s Dánskom.
***
Jediným hráčom, ktorý dal v semifinále ME tri góly, bol Dán Henrik Larsen. Dvakrát skóroval proti Holanďanom z hry, tretí úspech si pripísal v penaltovom rozstrele.
***
Terry Venables hral za Anglicko na ME v školských kategóriách, mládežníckych výberoch, tíme do 23 rokov, amatérskom i seniorskom výbere a nakoniec ho aj na ME 1996 viedol ako kormidelník!
***
V 90. rokoch nevídané! Na ME 1996 pozostávala reprezentácia Bulharska z 22 hráčov, ktorí do jedného mali ako klubový domicil bulharský klub. Na EURO 2000 majú k podobnému "patriotizmu" blízko Turci, štatistiku im "kazí" Mustafa Izzet (Leicester City) a Amgličania, ktorí majú legionára v McManamanovi (Real Madrid).
***
Dva rekordy európskych trpaslíkov. Andorra dala doteraz tri góly: z toho dva z pokutových kopov. Jediný gól z hry dal Julí Sanchez v kvalifikácii na EURO 2000 v Moskve Rusom (1:6). San Marino zas doteraz odohralo spolu 48 zápasov, prehralo v 47 z nich, raz sa radovalo z remízy.
***
Na záver výška prémií na EURO 2000: víťaz obdrží 9 miliónov amerických dolárov, porazený finalista 8 miliónov 250 tisíc, semifinalisti 6 miliónov 375 tisíc, štvrťfinalisti 4 milióny 875 tisíc. Tretí v základných skupinách obdržia 3 milióny 375 tisíc a poslední rovné 3 milióny dolárov!
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.