povedal po skončení Trojičného festivalu skupín historického šermu a remesiel programový šéf PKO Jozef Kačala. Okrem Parku kultúry a oddychu v Prešove zorganizoval šermiarsky festival, spojený s jarmokom, mestský úrad a domáca skupina historického šermu Sarus. Od piatku mohli obyvatelia a návštevníci metropoly Šariša vidieť po celom meste postavy z rôznych historických období.
Festival vyvrcholil v sobotu. Popoludní pred radnicou požiadal nestor slovenského historického šermu Peter Koza prešovského primátora, patróna festivalu, o možnosť zvádzať rytierske súboje na území mesta. V sprievode mestom sa predstavili všetky účinkujúce skupiny historického šermu, ktoré zakotvili pod pódiom na pešej zóne, kde predviedli to najlepšie zo svojho programu. Nechýbali ani brušné tanečnice, či fakľové súboje, ktoré okolo polnoci predvádzali šermiari z bratislavskej skupiny Sic (na obr). S ohňom šermovali aj so zviazanými očami a podarilo sa nám zistiť, že cez pásky cez oči skutočne nemohli nič vidieť. Efektné ohňové divadlo vystriedala asi pätnásť minút po polnoci bubenícka šou. Jedenásť bubeníkov zo všetkých prítomných skupín historického šermu dostali plnú pešiu zónu do tranzu. Obecenstvo si dokonca vynútilo prídavok. Jozef Kačala z PKO nám prezradil, že bubeníci vôbec nenacvičovali a všetky variácie si vymýšľali priamo na pódiu.
Kým na pešej zóne vrcholil festival bubeníckou šou, spred Divadla Jonáša Záborského osvetlil mesto ohňostroj. Zábava pokračovala ďalej. Na pešej zóne sa niesla v štýle country a starala sa o ňu skupina BB Country. Chladná noc spravila svoje, a tak zábava na pešej zóne skončila vyše hodinu pred plánovaným koncom. Ten bol naplánovaný na tretiu hodinu rannú.
"Návštevnosť bola slušná," spokojne skonštatoval Kačala, pričom podotkol, že v dopoludňajších hodinách sa ľudia skôr venovali opaľovaniu, ale "počas piatkového a sobotňajšieho večera to predčilo naše očakávania". Na našu otázku, či bude Trojičný festival skupín historického šermu a remesiel pokračovať aj na ďalší rok odpovedať nechcel, ale pripustil, že "za spolupráce sponzorov, médií a ľudí zanietených tejto veci sa to podarí zase, možno ešte vo väčšom štýle".
"Bolo to síce únavné, ale program mal stále švih a vždy sa tam dialo niečo zaujímavé. malo to svoj spád, takže som si ani veľmi neuvedomil, že je to taká dlhá doba," povedal moderátor festivalu Rado Mešša, ktorému sa síce páčili všetky skupiny historického šermu, ale najviac ho zaujali Bratislavčania zo skupiny Sic. Za najpozoruhodnejšiu však považuje skupinu historického šermu Constance zo Spišskej Novej Vsi. Tá totiž pôvodne vznikla ako čisto ženská skupina historického nie šermu, ale šarmu. Nakoniec však predsa len rozšírila svoje osadenstvo aj o mužov, lebo - ako tvrdia - bez chlapov to nie je ono.
Opýtali sme sa Rada Meššu, či už bol na šermiarskej akcii takéhoto charakteru a takýchto rozmerov, ako bol Trojičný festival skupín historického šermu a remesiel. "Viem, že sa robili akcie podobného charakteru v Košiciach, ktoré robili Templári, ale tie skončili niekedy v roku 1997. Nebol som však na nich. Dvakrát som bol na festivale, ktorý bol tu v Prešove a robili ho chlapci zo Sarusu v PKO. Myslím, že je dobré, že sa to presťahovalo von z budovy, na námestia, pretože práve tam toto umenia, alebo to môžeme nazvať šport, patrí."
Historický šerm patrí medzi náročné koníčky. Aj tentokrát sa šermiari nevyhli škrabancom. Došlo aj k jednému väčšiemu zraneniu ruky, ktoré utrpel šéf domáceho Sarusu Martin Mihalčin ešte v piatok. Ďalší deň už neúčinkoval a svojim kolegom pomáhal s obviazanou rukou len zo zákulisia.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.