odborného učilištia stavebného predstavil svoj nový program Rastú nám ako chlebík pod rukami Detský a mládežnícky súbor Rozmarija z ABC - Centra voľného času. Do nového programu je zapojených takmer stodvadsať detí a mládeže. V trinástich vstupoch deti vo veku 5 - 14 rokov vo svojom programe ukázali divákom tradičné detské hry a činnosti, hravou formou napodobňovali správanie a činnosti dospelých. Staršia časť súboru, ktorú tvoria viac ako pätnásťroční mládežníci zachytili život mládeže a dospelých na dedine.
"Snažíme sa uchovávať to jediné, čo nám po predkoch zostalo, kultúrne dedičstvo. Hoci ani my už nie sme jeho pravými nositeľmi, uchovávame piesne, tance, hry, frazeológiu či jednoduché zvyky. Chceli sme ukázať, že decká nám skutočne rastú pod rukami. Často sa stáva, že život dieťaťa ani nezaregistrujeme a neskôr by sme sa chceli vrátiť keď bolo ešte malé a milé," povedala nám vedúca súboru Dana Kovalčíková. V tomto programe sa im to podarilo napríklad zábavným párovým tancom Metlový.
Najmenšie deti skvelo predviedli napríklad dramatické pásmo detských hier a riekaniek pri vode s názvom Pri vodze, či zábavno-dramatické pásmo Na vojakoch. So svojimi malými chybičkami, pri ktorých nechýbal výraz previnenia, vyzerali v programe roztomilo. Na dramatrugii a réžii programu pracovalo po prvýkrát sedem ľudí. Pri záverečnom tanci Rozmarija v choreografii Dany Kovalčíkovej vyšlo tancovať na i pod javisko všetkých stodvadsať členov. Potlesk v hľadisku ešte dlho neutíchal.
Podobná, i keď slávnostnejšia atmosféra vládla aj v Divadle Jonáša Záborského počas slávnostného predstavenia vysokoškolského folklórneho súboru Torysa, oslavujúceho 30. výročie vzniku.
"A vy muzikanti, cahajte slaky," vyzval v úvode premiérového programu moderátor večera Milan Zimnýkoval muzikantov. Ani nestihol dopovedať a už sa sálou divadla rozozvučali rezké tóny ľudovej hudby, ktoré by roztancovali nejedného z hostí.
Od založenia folklórneho súboru Torysa sa v ňom vystriedalo mnoho vysokoškolákov, ktorých folklór očaril natoľko, že sa mu venovali popri náročnom štúdiu. Spoznali bohatú klenotnicu folklóru a v sobotu nielen sedeli v hľadisku, ale poniektorí aj účinkovali v slávnostnom premiérovom programe, ktorého prvá časť bola venovaná spomienkam. Nechýbali piesne z Raslavíc, voliarsky tanec či Verbung. V druhej časti nazvanej Ľubosc, moja ľubosc publikum tlieskalo scénke znázorňujúcej ako to bolo voľakedy,keď "sa pekná dzifka očepčiť musela", ale aj šarišskému či zemplínskemu čardášu.
Po skončení programu sme oslovili Jozefa Hrušovského, umeleckého vedúceho súboru, ktorý sa okrem iného podpísal aj pod hudobné spracovanie sobotňajšieho programu. "Členovia súboru vyvíjali za posledné obdobie maximálne úsilie na skúškach a na príprave tohto programu. Príprava programu trvala takmer pol roka a diváci v ňom mohli vidieť aj premiérované časti a to najmä v speváckej a hudobnej zložke. Pozvali sme aj starších členov, spevákov, tanečníkov i hudobníkov, žiaľ, prišli len dvaja hudobníci, z ktorých jedna je moja manželka. Trochu ma mrzí, že starší členovia si neprišli zaspievať. Myslel som si, že oni budú viac participovať na tomto programe. Som však rád, že mnohí 'starí Torysania' tu prišli a zaspomínali si," povedal Hrušovský.
Autor: Darius IVAN & Janka ŠTEFKOVÁ
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.