nedostala, otázka budúcich vyšších územných a správnych sídiel rezonuje vo viacerých regiónoch Slovenska. Jedným z tých, kde ešte nie je všetko jasné, je aj oblasť Spiša. Otázne je totiž okrem iného, či vôbec takýto celok vznikne. Prednedávnom sa totiž objavila oproti pôvodnému návrhu 11 krajov + 1 nová alternatíva kopírujúca dnešné územnosprávne členenie s ôsmimi správnymi celkami.
"Región Spiša je rozdelený na dva tábory. Je zrejmé, že tento správny celok bude mať sídlo v Poprade. Otázne je, kde bude sídliť vyšší územný alebo inak povedané samosprávny celok. Kým začiatok roku mal Poprad aj v tejto oblasti takmer stopercentnú podporu, dnes je to inak. Spišská Nová Ves si získala sympatie Levoče a Gelnice, ktoré ju podporujú v jej úsilí. Na druhej strane, Poprad má podporu, aj keď s ním nie vo všetkom súhlasíme, v Kežmarskom a Staroľubovnianskom okrese," skonštatoval pre PODTATRANSKÝ KORZÁR primátor Kežmarku František Grohola.
Zajtra sa na mestskom úrade v tomto okresnom meste uskutoční stretnutie primátorov a starostov okresu. "Hoci sme to už raz urobili, zajtra si to zopakujeme. Opätovne budeme verejne deklarovať našu podporu Popradu. Pre nás to nie je nič iné ako otázka zdravého rozumu," uviedol ďalej kežmarský primátor.
Vzhľadom na rozporuplné vyhlásenie členov súčasnej vládnej koalície, predovšetkým z radov ľavicovo orientovaných politikov, sme sa nemohli neopýtať, či František Grohola verí, že sa napokon reforma verejnej správy na Slovensku aj uskutoční. "Vyzerá to všelijako. Musíme vyčkať do konca mesiaca. V konečnom dôsledku totiž rozhodnú poslanci národnej rady. Navyše, začalo sa hrať o nový zákon o štátnej službe."
S prípravou dvoch zákonov - o verejnej službe i o štátnej službe, vyjadril pred niekoľkými dňami hlboký nesúhlas aj predseda Združenia miest a obcí Slovenska Michal Sýkora. "Keďže je známy obsah koncepcie pripravovanej reformy verejnej správy, nie sú potrebné oba zákony, z ktorých jeden by riešil len zamestnancov štátnej správy a druhý zase len samosprávy. Napriek tomu, že je to požiadavkou Európskej únie, tento krok nie je nevyhnutný. Prijatie oboch zákonov totiž bezpochyby spomalí chod reformy, čo je v rozpore s programovým vyhlásením vlády."
V súvislosti so ZMOS-om a minuloročným vystúpením Kežmarku i Popradu z jeho radov, aj keď je združenie i naďalej najsilnejším subjektom zastrešujúcim mestá a obce na Slovensku, primátor Grohola povedal: "Nemalo by to pre nás znamenať pri prípadnom presadzovaní našich záujmov hendikep. A to, že my sme teraz v Únii miest a obcí Slovenska a že Poprad je členom Združenia miest a obcí Slovenska, by tiež nemalo byť veľkým problémom. Už onedlho sa totiž chystá zlučovací zjazd oboch organizácií."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.