prípad. V Malej Vieske uhryzol v sobotu popoludní had do ľavej nohy desaťročnú Františku zo Sokoľa. Aj keď plaz vzápätí ušiel a nepodarilo sa ho chytiť a usmrtiť, aby ho mohli posúdiť veterinári, dievča rozpoznalo charakteristickú kresbu na jeho chrbte. Bola to vretenica.
Františkini rodičia preto dlho neváhali a zavolali záchranku. Tá dievča previezla na Kliniku úrazovej chirurgie, kde jej ranu lokálne ošetrili a podali hadie sérum. Následne Františku hospitalizovali na Jednotke intenzívnej starostlivosti Detskej nemocnice na Moyzesovej ulici. Pri našej včerajšej návšteve malá pacientka spokojne spala, ale podľa službukonajúceho lekára jej zranenie sprevádzajú typické príznaky - pociťuje bolesť v ľavej nohe, ktorá jej opuchla, poklesol jej tlak a točí sa jej hlava.
"Pacientka je u nás na pozorovaní. Ranu jej preväzujú na Klinike úrazovej chirurgie - zajtra tam pôjde na kontrolu znova. Reakcia na hadí jed u nej našťastie nie je taká výrazná, ako nedávno u trojročnej pacientky. Svoju rolu tu totiž zohráva vek, resp. telesná hmotnosť dieťaťa, a tiež lokalizácia uhryznutia. Kým u Andrejky to bolo na prste pravej ruky, Františke sa had zahryzol do chrbta nohy," informoval nás MUDr. Július Štefan.
"Stalo sa to v Malej Vieske pri vode, kde sme sa šli kúpať. Dcéra vyšla z vody a na tráve stúpila na hada. Mala dokonca na nohách i papuče, bez tých sa nikdy nekúpe, ale nepomohlo to. Ja som pri nej v tej chvíli nebola, iba som začula, ako skríkla. Kým som k nej dobehla, kamarátky jej nohu obviazali. Hneď na to sme sa schytili domov do Sokoľa. Veľmi sme sa ponáhľali, utekali sme peši a iste sme prekonali rekord. Z domu som zavolala záchranku," opísala nám udalosť Františkina mamka.
"Neprajem žiadnemu rodičovi prežiť to, čo som prežívala ja. Bola som v šoku, keď som volala záchranku, ani som nevedela, ako sa volám. Našťastie, najhoršie je už za nami," vydýchla si Františka Slováková, aj keď poznamenala, že dcéra ešte zďaleka nie je v poriadku.
"Ona je taká živá, veselá dievčina, ale keď som ju bola dnes pozrieť, bola malátna a sťažovala sa na bolesť v nohe. Preto jej na ňu dali dlahu," (foto na titulnej strane) prezradila nám včera v telefonickom rozhovore.
Opýtali sme sa jej, či dcéra iste videla vretenicu, či ju nemohla uhryznúť užovka, keď k tomu došlo pri vode.
"Predpokladáme, že to bola vretenica, lebo mala tú výraznú kresbu na chrbte. Navyše na tom mieste dedinčania vretenice vídavajú. Aj reakcia jej organizmu tomu nasvedčuje," dodala pani Slováková.
Ako nám pred časom povedala vedúca lekárka Jednotky intenzívnej starostlivosti Detskej nemocnice MUDr. Eva Bálintová, uhryznutie hadom nebýva častou záležitosťou. Počas svojej 25-ročnej praxe sa ona sama stretla iba s dvoma takýmito prípadmi. Napriek tomu sa zdá, že toto leto môže byť výnimkou. Preto by rodičia mali dbať na vhodné oblečenie a obuv svojich detí, ak sa chystajú niekam do prírody. No ak sa už čosi prihodí, je potrebné vyhľadať čo najskôr pomoc lekára.
"V literatúre sa niekedy dočítate, že je vhodné jed z rany vysať a končatinu nad miestom uhryznutia priškrtiť, aby sa jed nedostal do krvného obehu. Iné literárne zdroje to zas považujú za prežitok. Znehybnenie končatiny totiž môže narobiť viac škody, ako úžitku. Ak už sa človek rozhodne pre takýto postup, mal by škrtidlo z času na čas uvoľniť, aby nedokrvenie prstov nemalo negatívne následky. Rozhodne ale treba čo najskôr vyhľadať lekárske ošetrenie. Varovaním by mali byť prípadné príznaky otravy, ktorá sa prejavuje jednak opuchom okolo miesta uhryznutia a tiež zvracaním, zníženým krvným tlakom a zrýchlením srdcového rytmu. Zrýchlená činnosť srdca u detí však môže byť i dôsledkom šoku. Preto je nevyhnutné, aby o ďalšom postupe rozhodol lekár," radí MUDr. Bálintová.
Ak sa preukáže, že človeka uštipol jedovatý had, je nutné aplikovať antiviparické sérum. To je účinné proti hadiemu jedu všetkých jedovatých hadov žijúcich v našej oblasti a je dostupné iba v nemocniciach.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.