príhovoru predsedu DS Jána Langoša bolo leitmotívom kongresu obnovenie identity strany. DS bojuje o svoju identitu na troch frontoch, "čo by vo vojne znamenalo istú porážku". Prvý front sa, podľa Langoša, týka vzťahov v SDK, druhý vo vlastných radoch a tretí v boji proti klientelizmu a korupcii. Predseda DS v príhovore uviedol, že aj keď sa zatiaľ strane na spomenutých frontoch darí, zápas je stále otvorený a prejav ukončil slovami: "Nech nám v tom pomáha Boh."
Kongres Demokratickej strany listom pozdravili prezident i premiér, ako aj výkonný tajomník Európskej demokratickej únie. Osobne prišli kongres pozdraviť Béla Bugár (SMK), Jozef Macejko (SDKÚ), Pavol Prokopovič (ÚŽPR), Ladislav Orosz (SDĽ), Zdenko Velecký (DU), Michal Sýkora (ZMOS), Ján Rusnák (SZS), Tibor Marcinko (SOP), Marcela Pčolinská (KDH) a ďalší.
Aj keď sa kongres týkal stratégií DS, predsa len sa na ňom aj menilo zloženie predsedníctva strany. Podpredseda Ivan Brndiar totiž abdikoval na svoju funkciu, pričom poprel informácie, že by prestúpil do SDKÚ. Navrhovaní Peter Mattoš, Peter Bačkovský, ani Miroslav Toman kandidatúry neprijali, a tak sa novým podpredsedom DS stal exriaditeľ Fondu národného majetku Ľudovít Kaník. Proti nemu hlasovala 22 delegátov, traja sa hlasovania zdržali.
V diskusii označil podpredseda DS Peter Osuský za najbližšieho spojenca DS Kresťanskodemokratické hnutie, a na druhé miesto zaradil Stranu maďarskej koalície. Delegáti kongresu deklarovali ochotu spolupráce so všetkými stranami od stredu napravo. Zároveň však z úst predsedu Langoša odznelo, že do najbližších volieb chce ísť Demokratická strana pod svojou vlastnou značkou, alebo v koalícii.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.