Východoslovenskej galérie na Hlavnej ulici.
Najstaršia výtvarná škola v Košiciach, ktorá má dnes 12 ročníkov, si pripomína už štyridsať rokov jestvovania. Ako prezradil riaditeľ Tibor Nagyidai, pri vzniku boli umelci ako Alexander Eckert, Július Hegyesi, Pavol Loja, alebo Mirko Milan, ktorý ju v '59 roku zakladal. Rovnako mnohí z niekdajších absolventov dosiahli úspechy vo výtvarnom dianí. Či už je to Jozef Haščák, sochár Peter Sceranka, alebo maliarka Lena Lešková, ktorá tu zanechala veľmi silnú ryhu ako učiteľka. Škola je úspešná aj na medzinárodnom poli. Dôkazom sú ocenia a medaily z Japonska, Turecka, Indie, Poľska, Nemecka, Macedónska a mnohých iných krajín.
"Máme výhodu, že nijaká škola nemá 80 percent učiteľov mužov ako u nás. To je dnes rarita. Väčšinou sa deti s mužmi stretávajú len v úlohe riaditeľa a zvyšok tvoria ženy," pochválil sa Tibor Nagyidai, ktorému však robia veľké starosti financie. Do 90. roku mali rozpočet, ktorý rátal aj s materiálom. Ten dnes zabezpečujú rodičia, čím sa prirodzene, zvýšili náklady na štúdium. Nie každý si tak môže dovoliť zapísať dieťa do výtvarnej školy. Úmerné nízkej dotácii sú aj platy učiteľov. A na tých sa kladú vysoké nároky. Keď chcú rozvíjať tvorivosť, musia byť priam nabití nápadmi.
"Sme takí viac-menej provokatéri. Ide nám o to, aby sme dieťa priviedli k živelnému prejavu," tvrdí riaditeľ a ako dodáva, škola si kladie za cieľ nielen vychovávať budúcich umelcov. Nazdáva sa, že niet v živote oblasti, kde by estetično nebolo potrebné.
"Je smutné, že nezaškoľujeme ani šesť percent detí. Lebo tých 94 percent budú ľudia, ktorí sa v umení vôbec nezorientujú. Pre nás je dôležité učiť žiakov tvorivosti. Stále tvrdím, že deti, ktoré sa k nám dostanú, majú obrovské šťastie. Keď ich naučíme žiť esteticky, je to potom veľký úspech. Na základných školách majú učitelia na hodinách výtvarnej výchovy málo času. Nemôžu jednotlivo opravovať, alebo prebrať so žiakom určité výtvarné problémy," hovorí riaditeľ.
Okrem košickej výstavy, inštalovali v týchto dňoch práce detí ZUŠ na Kováčskej ulici v Grassalkovičovom paláci v Bratislave. Vystavujú spolu s výkresmi rómskych detí z Jarovníc, ktoré rovnako žnú úspechy po celom svete. Začiatkom budúceho týždňa sa pod záštitou Ireny Schusterovej uskutoční benefičná dražba týchto prác. Výťažok poputuje na podporu tvorivosti malých jarovnických umelcov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.