neestetickým plechovým plotom. Obyvatelia obytného domu na Štefánikovej ulici 66, ktorý leží v tesnej blízkosti však vidia za plot priamo z okien svojich bytov.
"Je to už viac ako desať rokov, čo vyhorela Mlynská bašta. Odvtedy je celá nehnuteľnosť v dezolátnom stave, neuzatvorené pivnice priam lákajú narkomanov. Celé partie tam chodia už roky, hlavne v lete. Prečo by aj nie, keď z ulice ich nikto nevidí, ani policajti a pritom sú takmer úplne v centre," vysvetlila nám Lýdia Repiská, ktorá sa už roky na všetkých úradoch v meste snaží dosiahnuť nápravu. Zatiaľ márne...
"Druhou kastou sú bezdomovci, v starých už nefunkčných garážach, ktoré nám mesto vyvlastnilo už dávno, tvrdiac, že s touto plochou majú iné zámery, sa ich k večeru zozbiera tak pätnásť-dvadsať, niekedy aj s deťmi. Tam si znášajú handry, odpadky, čo vyhovuje potkanom. Varia si na priamom ohni, niekoľkokrát tam už horelo. Pred tromi týždňami som volala požiarnikov, zhorel jeden celý strom a vnútro garáže. Nehovoriac, že keď začnú piť, je tam hluk až do noci," dodáva pani Repiská, ktorá sa na naše noviny obrátila hlavne preto, že úrady napriek jej enormnému úsiliu nápravu nezabezpečili.
Za posledné štyri roky napísala listy bývalému primátorovi R. Schusterovi, o pomoc prosila hygienickú stanicu, primátora Trebuľu, útvar hlavného kontrolóra, no všetko ostalo po starom.
"Som realistka, viem, že mesto nemá peniaze na rekonštrukciu Mlynskej bašty. Nechcem sa len sťažovať a neponúkať riešenie. Je veľmi jednoduché a vôbec nie finančne nákladné. Stačilo by, keby sa vchody do schátralej nehnuteľnosti zamurovali, vyvlastnené garáže zbúrali a spolu s celým smetiskom odviezli preč. Potom by sa mohol demontovať ten hrozný plechový plot, ktorý špatí celé okolie a Košičania by mali k dispozícií krásny parčík, kde by si mohli na lavičkách v tieni poklebetiť pri čakaní na autobus. A aj my, ktorí bývame v susedstve, by sme boli veľmi spokojní," načrtla veľmi logické riešenie Lýdia Repiská.
Ako sme sa u starostu Starého Mesta Jána Süliho dozvedeli schátralá nehnuteľnosť je v správe mesta Košice.
"Za čias primátorovania Schustera nám ju zobrali zo správy. Mali sme s ňou plány, chceli sme vytvoriť dom živnostníkov a remeselníkov, spojiť sily pri rekonštrukcii. Teraz má nehnuteľnosť pod palcom mesto, musíte sa informovať na magistráte," nasmeroval nás starosta Ján Süli.
Námestník primátora Jozef Filas nám potvrdil, že odkedy nastúpil na magistrát po voľbách 1998 sa o Mlynskej bašte vo vedení mesta ani raz nerokovalo.
"Neviem vám teda povedať, či vôbec a aké má s ňou mesto zámery. Ďakujem však za upozornenie, určite sa tam pôjdem osobne pozrieť, aby som videl, v akom je to stave. Potom uvidím, čo sa s tým dá robiť, a či riešenie navrhované pani Repiskou je realizovateľné," prisľúbil nám námestník Filas.
Na majetkovom referáte košického magistrátu sme sa dozvedeli, že Mlynskú baštu, resp. Mariánsky dvor dostalo mesto do majetku v roku 1993 v zmysle zákona SNR č. 138/1991 Zb.
"Mestu patrí 10/16 nehnuteľnosti. Aj keď je ďalší spoluvlastník toho času na neznámom mieste, mesto Košice nemôže navonok vystupovať ako výlučný vlastník nehnuteľnosti. Preto sa mesto snaží získať z archívov dôveryhodné podklady k tomu, aby sa celá nehnuteľnosť oficiálne mohla v katastri nehnuteľnosti zapísať na list vlastníctva mesta," vysvetlila nám vedúca oddelenia správy majetku JUDr. Milena Pučanová.
Na otázku, čo bráni tomu, aby sa zamuroval vstup do budovy, zbúrali polorozpadnuté garáže a demontoval neesteticky plot, odpovedala:
"Bráni tomu najmä to, že s nehnuteľnosťou nemôžeme nakladať ako výlučný vlastník, ako aj to, že garáže vôbec nie sú majetkom mesta," tvrdí JUDr. Pučanová, no pani Repiská, ktorá tam garáž mala, oponuje, že mesto ich vyvlastnilo a vyplatilo.
"Mesto Košice aj napriek spomínaným majetkovo-právnym záležitostiam záujem vec riešiť v prospech občanov. Prostredníctvom Technických služieb zabezpečíme vyčistenie predmetného priestoru a za pomoci Mestskej polície ho budeme častejšie sledovať tak, aby sa predchádzalo vytváraniu smetiska a grupovaniu bezdomovcov," prisľúbila šéfka majetku na magistráte Milena Pučanová.
Pamiatka stredovekého opevnenia Košíc, ktorá bola súčasťou tretieho pevnostného kruhu mesta z druhej polovice 17. storočia, momentálne nielen chátra, ale aj ohrozuje vedľa bývajúcich nájomníkov.
Kedysi bola pýchou mesta, slúžila ako zbrojnica mestských kanónov. Masívna a rozmerná stavba vystavaná z tesaných kameňov je charakteristickým príkladom pevnostného barokového staviteľstva. Po zrušení hradieb v nej bola umiestnená prvá kameninová manufaktúra, v 19 storočí bola v budove továreň na spracúvanie kože, potom slúžila na bývanie. Zhorela v roku 1990. Odvtedy Košičania márne dúfajú, že Mlynskej bašte (názov od blízkeho mlyna - pozn. red.) svitne na lepšie časy...
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.