podrobiť ho dôkladnému vyšetrovaniu. Ako prostredníctvom internetu informovala televízna stanica CNN, príkaz na začatie vyšetrovania vydalo ministerstvo zdravotníctva v dôsledku narastajúcich podozrení zo zneužívania v oblasti obchodu s ľudskými orgánmi.
Podľa slov americkej ministerky zdravotníctva a sociálnej starostlivosti Donny Shalalaovej budú vládni predstavitelia klásť hlavný dôraz najmä na to, čo sa stane s odobratými orgánmi zosnulých rodinných príslušníkov a akým spôsobom sa v praxi využívajú.
D. Shalalaová dala príkaz na začatie vyšetrovania po tom, ako sa v médiách začali množiť správy o pochybných praktikách a údajných miliónových profitoch v obchode s ľudskými orgánmi.
Správy v Chicago Tribune a Orange County Register podrobne opísali neadekvátny prístup pri procese distribúcie orgánov a poukazovali na nedokonalosť celého systému. Podľa týchto správ totiž v americkom priemysle s ľudskými orgánmi chýba kontrolný úrad monitorujúci ďalšie využitie odobratých orgánov a to, či sa tieto orgány vlastne dostanú tam, kde ich skutočne treba.
Orange County Register priniesol detailnú reportáž o tom, ako sa koža z mŕtvych tiel často využíva na kozmetické účely. Namiesto toho, aby sa toto tkanivo dostalo k pacientom s vážnymi popáleninami a ďalšími poraneniami kože, odobratá koža zo zosnulých sa radšej použije na zväčšovanie penisov, vyhladzovanie vrások či úpravu úzkych pier modeliek.
Pôvodne neziskové banky s tkanivami a telesnými orgánmi majú hojnú zásobu ľudských tkanív, pričom koža z jedinej mŕtvoly môže pomôcť až 100 pacientom. Jednotlivé tkanivá či orgány banka poskytuje firmám, ktoré z nich priamo vyrábajú produkty pre lekárov a zdravotných pracovníkov. Tkanivové banky i výrobcovia produktov z ľudských orgánov si potom rozdelia zisk z predaja, a to aj napriek tomu, že v USA zákon zakazuje profit z obchodu s ľudskými orgánmi.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.