Chcú odstrániť strach pri sčítaní ľudu
Kežmarok - Pri vstupe do druhej desiatky existencie Karpatskonemeckého spolku (KNS), ktorý združuje okolo 5 600 členov, bol za nového predsedu zvolený Bartolomej Eiben. Jeho prvá pracovná cesta viedla v uplynulých dňoch do najväčšej základnej organizácie KNS na Slovensku so sídlom v Kežmarku. Na pracovnej porade sa v tomto historickom podtatranskom mestečku zišli aj funkcionári zo spolkov z Popradu, Spišskej Novej Vsi a Chmeľnice pri Starej Ľubovni. Využili sme prítomnosť nového ústredného predsedu v Kežmarku a položili mu niekoľko otázok.
Ujali ste sa kormidla KNS na rozhraní dvoch desaťročí. Rozmýšľali ste o najhlavnejších cieľoch druhého desaťročia?
- V prvom rade sa budem usilovať o nadviazanie na pozitívne výsledky v činnosti spolku, ktoré sa dosiahli pod vedením predchádzajúcej líderky pani Driezanovej. Tieto výsledky chcem rozmnožiť a postarať sa o ďalšie napredovanie nášho spolku vo všetkých jeho činnostiach. Predovšetkým v tom, aby jazyk našich predkov i kultúrne tradície boli zachované a aby sa s našimi aktivitami oboznámila a s nimi aj žila čo najširšia verejnosť. Našim najvyšším záujmom je skvalitniť spolužitie so všetkými národnostnými menšinami na Slovensku a štátotvorným národom v záujme celkového rozvoja Slovenska, teda našej spoločnej vlasti.
Mojim hlavným cieľom je ďalej zabezpečiť jednotu spolku a základných organizácií. V záujme toho chcem v najbližšom okolí navštíviť všetky regióny na Slovensku, kde žila nemecká národnostná menšina, aby vzájomná informovanosť medzi základnými organizáciami a vedením spolku bola čo najlepšia.
Akú pozornosť chcete venovať mládeži?
- Bez mládeže nijako nemožno hovoriť o budúcnosti národa, či národnostnej menšiny. Týmto som vám vlastne odpovedal, čo bude prioritou nášho snaženia. Starostlivosť o mládež, o rozširovanie počtu členov nášho spolku bude leitmotívom všetkej našej činnosti v nasledujúcom období. Základné organizácie by mohli v tomto smere v čo najväčšej miere ovplyvňovať sebavedomie každého člena spolku. Dá sa to nielen v rámci rodiny, ale spolupatričnosť možno upevňovať aj v rámci slovenského školstva, najmä v školách s nemeckým vyučovacím jazykom. Treba prehlbovať nadväznosť vo vyučovaní nemeckého jazyka medzi základnými a strednými školami, rozširovať výučbu tohto jazyka, podporovať súťaže v umeleckom prednese poézie a prózy v nemeckom jazyku, v čom veľmi pekné výsledky dosahujú najmä v základných organizáciách regiónu horný Spiš.
Keď sme už konkrétne pri regióne horný Spiš, v čom vidíte najväčšie rezervy v ich činnosti, resp. v čom by mali pridať?
- V rozširovaní členskej základne z radov mládeže a v pestovaní sebavedomia. Mám tým na mysli predovšetkým nasledujúci rok, kedy bude celoštátne sčítanie občanov Slovenskej republiky, vrátane ich národnosti. Pritom by sa už nemalo stať, aby sa občania s nemeckým rodokmeňom báli prihlásiť k svojmu pôvodu, k svojim predkom, ako to bolo napríklad za bývalého režimu.
Vo svojom vystúpení ste okrem iného konštatovali, že celková zlá hospodárska a ekonomická situácia na Slovensku sa negatívne odráža aj na podpore činnosti KNS zo strany Ministerstva kultúry SR. Pokles financovania však badať aj v činnosti iných národnostných menšín, žijúcich na Slovensku. Ako chcete tento problém riešiť, aby nedostatok financií neobmedzoval činnosť členov vašej organizácie?
- Vychádzame z reality, aká je. S týmito prostriedkami, ktoré nám pridelili zo štátneho rozpočtu, však nijako nevystačíme. Plač nad súčasným stavom nám ale nijako nepomôže. Hľadáme preto finančné zdroje u svojich partnerov v zahraničí a zároveň aj morálnu podporu. Chcel by som pritom zdôrazniť, že hoci by sa finančná podpora z prostriedkov nášho štátu nezlepšila, náš spolok aj tak nezahynie. Oporou pre nás môže byť aj takzvaný tretí sektor a rôzne nadácie. Tieto možnosti sme doteraz málo využívali.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.