konania na kúpu majetku spoločnosti Komag, a. s. Košice. Predmetom predaja bol závod Bočiar, baňa Bankov, administratívna budova a s tým súvisiace objekty. Znalecká hodnota predávaného majetku predstavuje 845 miliónov korún.
Štvrtého kola sa zúčastnili dva subjekty. Jeden z nich splnil všetky podmienky s výnimkou zloženia polovice kúpnej ceny vopred. Napriek tomu súd jeho ponuku akceptoval a uložil mu zložiť zvyšok ceny do 12. júna. Ako to napokon dopadlo, na to sme sa opýtali správcu konkurznej podstaty JUDr. Jozefa Vaška.
"Krajský súd v Košiciach vydal opatrenie, na základe ktorého dôjde k odpredaju majetku mimo dražby pre spoločnosť Komag Košice, a. s. za ponúknutú cenu 220 miliónov korún. Kúpno-predajná zmluva sa má uzavrieť do 60 dní. Krajský súd pripravil splátkový kalendár pozostávajúci zo šiestich splátok v minimálnej výške desať miliónov korún. Zmluva nadobudne účinnosť po zaplatení celej kúpnej ceny, pričom posledná splátka má byť zaplatená najneskôr do konca júla," informoval nás Jozef Vaško.
Ak by nedošlo k nepredvídateľným komplikáciám, spoločnosť Komag Košice, a. s. by sa teda čoskoro mohla stať novým majiteľom košickej magnezitky. Zaujímali sme sa o to, kto vlastne stojí za touto spoločnosťou. V radoch zamestnancov je verejným tajomstvom, že ide o firmu vytvorenú skupinou ľudí vytvorenou okolo bývalého manažmentu. Túto možnosť podčiarkuje napríklad aj skutočnosť, že bývalý generálny riaditeľ podniku Ing. Jozef Kernáč figuruje ako člen predstavenstva novej spoločnosti Komag Košice, a. s. Akciovka so základným imaním vo výške jedného milióna korún vznikla len nedávno, zapísaná do obchodného registra bola 29. marca tohto roku a podľa našich informácií mala byť založená za účelom získania majetku firmy Komag a ďalšieho podnikania s týmto majetkom. Emitovalo sa tisíc akcií v nominálnej hodnote tisíc korún, všetky sú na meno. V snahe zistiť, aké sú ďalšie zámery potencionálneho nového majiteľa magnezitky, sme sa pokúsili osloviť Ing. J. Kernáča. Na sekretariáte nám však povedali len toľko, že on sa zatiaľ odmieta k čomukoľvek vyjadrovať a odporučil nás na správcu konkurznej podstaty.
Pôvodne magnezitku vlastnila spoločnosť Komag, a. s. Košice, ktorej hlavnými akcionármi boli VÚB - 49 percent a VSŽ, disponujúce rovnakým podielom. Práve železiarne dali návrh na začatie konkurzného konania.
V podniku sa podarilo obnoviť výrobu po trojmesačnej odmlke v apríli tohto roku. Zamestnanci podniku, súčasní aj bývalí, si sťažujú na to, že celý proces je zdĺhavý a komplikuje im situáciu pri vyplácaní miezd. Aj preto napäto čakajú na nového majiteľa. V podstate im je jedno, kto fabriku získa, záleží im iba na tom, aby vyrábala a zamestnávala ich. Väčšina baníkov a špecialistov si totiž len veľmi ťažko mohla zohnať prácu inde. Ostáva dúfať, že toto čakanie do konca júla, dokedy má Komag Košice splatiť celých 220 miliónov, už bude posledným obdobím neistoty.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.