zúčastňuje na pohrebe sýrskeho prezidenta Háfiza Asada v Damasku. Podľa predstaviteľov EÚ sú na dvojdňovej schôdzke prítomní iba štyria šéfovia diplomacií z pätnástich.
Chýbajúcich ministrov na rokovaní zastupujú štátni tajomníci a veľvyslanci pri EÚ. Schôdzka sa zaoberá najmä prípravou budúcotýždňového summitu v portugalskej Feire, inštitucionálnou reformou únie a budovaním spoločnej obrannej politiky. V stredu sa k ministrom alebo ich zástupcom pripoja šéfovia diplomacií 12 kandidátskych krajín vrátane slovenského ministra zahraničných vecí Eduarda Kukana.
Počas ďalšieho kola prístupových rokovaní potvrdia krajiny tzv. helsinskej skupiny (okrem SR aj Litva, Lotyšsko, Malta, Bulharsko a Rumunsko) výsledky predchádzajúceho stretnutia na úrovni vyjednávačov a veľvyslancov spred troch týždňov, počas ktorého sa Slovensko dohodlo s EÚ na predbežnom uzavretí šiestich kapitol. Naopak štáty luxemburskej skupiny (ČR, Maďarsko, Poľsko, Slovinsko, Estónsko a Cyprus) otvoria poslednú z 30 kapitol európskej legislatívy - poľnohospodárstvo, a ukončia tak prvú - jednoduchšiu etapu negociácií. Okrem toho by mali niekoľko ďalších kapitol predbežne uzavrieť.
Slovensko čaká okrem rokovaní aj zasadnutie Asociačnej rady EÚ-SR, počas ktorého by mal Brusel vyzvať Bratislavu na pokračovanie príprav na privatizáciu štátnych bánk a Slovenských telekomunikácií a obe strany by sa nemali vyhnúť ani problematike rómskej populácie. Slovensko chce tiež úniu informovať o plánoch na zavedenie vízovej povinnosti pre občanov Ruska, Bieloruska a Ukrajiny, čo je ďalší krok k zosúladeniu imigračnej politiky s pravidlami EÚ.
Ťažko však možno očakávať od zasadnutia podstatné závery, keďže pätnástka bude musieť v stredu stihnúť bilaterálne schôdzky so všetkými 12 kandidátmi. Na prístupové rokovania počíta únia s 35 minútami na kandidáta, asociačná rada so SR by mala trvať len 25 minút.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.