v miernych podmienkach, zatiaľ čo na juhu časti Floridy zmizli pod vlnami, čím sa zmenil samotný tvar Spojených štátov. Táto radikálna vízia už nie je vzdialenou teóriou, ale s veľkou pravdepodobnosťou realitou 21. storočia, konštatuje britský denník Guardian s odvolaním sa štúdiu amerických vedcov o klimatických zmenách, pred ktorými varujú ľudstvo na prahu nového storočia.
V správe s názvom Vplyv klimatických zmien, ktorú vedci spracovávali celé štyri roky, sa uvádza, že USA sa za nasledujúce storočie zmenia viac, ako za celé predchádzajúce tisícročie.
Na väčšinu územia dopadnú nadmerné zrážky, no vlaha sa bude veľmi rýchlo odparovať. Veľké záplavy i dlhotrvajúce suchá sa budú v krajine vyskytovať zároveň. Hoci bude na poliach lepšia úroda, lebo vegetácia bujnie v atmosfére bohatej na oxid uhličitý, a aj lesy budú prekvitať, konečný výsledok pre ekosystém citlivý na zmeny teploty, ale aj pre hladinu morí, bude neradostný. Koralové útesy pravdepodobne zaniknú, močariny na Floride, ktoré sú domovom aligátorov, zaplaví more a vymaže ich úplne z mapy, pokračuje Guardian.
Mestá na východnom pobreží USA ako Miami, Washington, New York a Boston budú na tom veľmi zle. Hladina morí sa zdvihne a napríklad v New Yorku, ktorý má dlhé nábrežie a štyri pätiny mesta ležia na ostrovoch, voda pravidelne zaplaví základy Svetového obchodného centra i časť Manhattanu. Klíma bude po väčšinu roka horúca ako v Miami. Búrky podobné tej, ktorá v roku 1992 ochromila newyorské metro, zaplavila cesty a letisko, budú bežné a okrem iného ohrozia i zásoby pitnej vody.
Aby sa zabránilo hlbokým zmenám, o akých sa v správe hovorí, priemyselne vyspelé krajiny by museli zaviesť oveľa radikálnejšie opatrenia, než o akých boli doteraz ochotné uvažovať, cituje zo záveru správy britský denník Guardian.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.