ešte v osemdesiatych rokoch, hrozí po májovom zásahu bleskom strata Románskeho paláca. Stav je hrozivý nielen kvôli zasiahnutiu bleskom, ale aj bralo, na ktorom stojí je na rozpadnutie. Ako sme už našom denníku informovali, na sanáciu brala je potrebných 7,25 milióna korún, poškodená severozápadná stena Románskeho paláca si vyžiada ďalších 700 tisíc. Osem miliónov korún teda tvorí koreň problému, ktorý by mohol dostať názov Bude sa Slovensko aj v budúcnosti pýšiť touto pamiatkou, alebo nie?
Ako sme sa od vedúceho odboru kultúry Krajského úradu v Prešove Jána Hanza dozvedeli, Krajský úrad v Prešove má na takéto kapitálové výdavky vyčlenených osem miliónov pre celý kraj, čo zahŕňa všetky hrady, zámky, múzeá, či galérie. Ak by to mal KÚ financovať znamenalo by to, "že by sme použili osem miliónov na opravu Spišského hradu a skončili by sme s akoukoľvek údržbou ostatných našich zariadení," uviedol šéf odboru s tým, že úrad počítal s vyčlenením nejakej čiastky, ktorou by sa na rekonštrukcii podieľali. Išlo by v reály o milión korún. "Lenže dať milión korún a len niečo urobiť nemá zmysel. Potrebujeme dostať celú sumu naraz," vysvetlil, vedúci. Podľa neho totiž nemá zmysel postaviť za niekoľko sto tisíc lešenie, mesačne za neho platiť stotisícové nájmy a nemať ďalšie financie na vlastnú sanáciu a rekonštrukciu.
Problémom sa zaoberalo aj ministerstvo kultúry. "Prostriedky z rezervy vlády sa, žiaľ, nenašli," povedal Hanzo. Ako sa zdá, riešenie sa našlo na zasadnutí vedúcich odborov kultúry krajských úradov, ktoré bolo v utorok v Bratislave. "Existuje všeobecná pokladničná správa, ktorá je napĺňaná z odvodov z hier, lotérií, výhier a podobne. V rámci nej bol podaný materiál na poskytnutie týchto peňazí pre Spišské múzeum," informoval nás o výsledkoch rokovania Ján Hanzo, pričom dodal, že tento návrh bude podaný na pripomienkovanie prednostom KÚ a následne vláde. Aj keby boli tieto peniaze definitívne schválené, je tu ešte jeden problém. "Nie sú to peniaze, ktoré by sme mali hneď na stole. Pokladňa sa musí najskôr naplniť, až potom sa financie môžu posunúť ďalej. To sa podľa Hanza môže stať až na jeseň, či v zime a rekonštruovať bralo na rozdiel od interiérov v zime nebudú môcť. Ako povedal, "bralo by podľa výpočtov malo vydržať pri súčasnom stave možno tristo rokov a potom to všetko spadne. Financie na záchranu steny však budeme musieť bezpodmienečne zohnať skôr." Vysvetlil ešte, že za tých tristo rokov sa v žiadnom prípade nikto nezaručí, môže sa stať, že opravia stenu a bralo, ktoré je zo zvetraného travertínu, spadne hneď.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.