začínal s konským povozom. Neskôr prirodzene presedlal na automobily. Jeho syn pôsobil 40 rokov v komunálnych službách. A teraz jazdí s taxíkmi už tretia generácia nosiaca rovnaké priezvisko. Pôsobia v Starom Smokovci i Tatranskej Lomnici. Situácia sa však vyvíja tak, že okolnosti ich možno v tom najhoršom prípade aj úplne pripravia o živnosť, ktorá sa rokmi zmenila na poslanie.
Na šarapatenie čiernych taxikárov vo Vysokých Tatrách nás upozornila generálna tajomníčka Združenia cestovného ruchu Vysoké Tatry Bibiána Jarošová. Organizácia zastrešuje niekoľko sekcií, okrem iných aj dopravcov, ktoré sa zaoberajú najpálčivejšími problémami života v rovnomennom meste úzko spätom s rozvojom cestovného ruchu. "Čierni taxikári sem prichádzajú hlavne v sezóne. A nie sú to len miestni ľudia, ale aj podnikavci zo širšieho okolia. Nezriedka používajú okrem osobných automobilov tiež mikrobusy. Všetko nasvedčuje tomu, že spolupracujú aj s miestnymi hoteliermi," opísala nám situáciu D. Jarošová.
Ako vyplynulo z nášho rozhovoru, problém nie je len v kradnutí jázd a pasažierov, čo v konečnom dôsledku spôsobuje nižšie tržby. Tatranských taxikárov trápi tiež aktuálna legislatíva, ktorá vôbec nepostihuje spomenuté negatívne trendy. "My, oficiálni taxikári s koncesiou, sme zo zákona nútení platiť správne poplatky. Ale tí, čo prídu len počas letnej či zimnej turistickej sezóny, tých sa táto povinnosť netýka. Navyše, my si tu platíme parkovacie miesta i kancelárie. Čierni si prídu, postavia sa, kde sa im zachce a nikto si na nich netrúfne. Nechceme riešiť problém silou. Ktože ho vie, ako by to mohlo skončiť," skonštatoval pre PODTATRANSKÝ KORZÁR jeden z bratov Rigovcov, ktorý je vedúcim taxislužby Vysoké Tatry.
Legislatívna diera nabrala zreteľne obrysy najmä po jeho návšteve odboru živnostenského na okresnom úrade. Dozvedel sa tam, že štátni úradníci môžu skontrolovať len takého taxikára, ktorý je držiteľom licencie, teda napríklad jeho. Na takého, ktorý preváža cestujúcich "načierno", si netrúfajú, pretože mu to nemôžu nijako dokázať. Nezriedka sa totiž stalo, že policajtmi zastavený "čierny" taxikár sa vyhovoril, že vezie svojich známych a všetko bolo v najlepšom poriadku. Navyše, mesto Vysoké Tatry je dlhé 60 kilometrov. A to je úsek, ktorý sa len veľmi ťažko udržiava pod absolútnou kontrolou.
"Nechceme viac, ako legislatívne zastrešenie našej činnosti. Požiadali sme mesto, aby pristúpilo k schváleniu všeobecného záväzného nariadenia, aby všetci taxikári mali rovnaké povinnosti. Ja osobne sa cítim byť diskriminovaný. Doplácam totiž na to, že dodržiavam zákony," uviedol ďalej. My sme sa prirodzene obrátili na vedenie mesta, kde sme sa dozvedeli, že spomenutý materiál sa pripravuje a poslanci mestského zastupiteľstva by ho mali prerokovať na svojej najbližšej schôdzi v júli.
V regióne Vysokých Tatier v súčasnosti jazdí osem oficiálnych taxíkov. V sezóne je to málo, mimo nej zase priveľa. Chlapi to nemajú jednoduché. Napríklad v deň nášho rozhovoru mal náš spolubesedník iba tri ritá, aj to len medzi Smokovcom a Tatranskou Lomnicou. "Taxikárov by som nazval indikátorom prepadu slovenskej ekonomiky. Z roka na rok k nám prichádza menej a menej solventná klientela. Preč sú časy, keď chodievali Juhoslovania alebo Nemci. Veľa sa hovorí o Rusoch. Lenže to je iba niekoľkotýždňová záležitosť a my potrebujeme zarábať pravidelne," povedal na záver. My len dodávame, že o výsledku prerokovania podnetu tatranských taxikárov poslancami mestského zastupiteľstva budeme informovať našich čitateľov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.