horšie, ona vôbec nepatrí do 20. storočia. Inšpektorát bezpečnosti práce i okresný hygienik vydali pred viac ako rokom zákaz používania tejto budovy. Jej vlastník, ktorým je mesto, zareagoval na daný stav okamžitou výpoveďou z priestorov objektu. My však nemáme kam ísť a preto dve tamojšie garáže využívame naďalej, pričom zvyšnú techniku máme na miestnom družstve," informoval náš denník o podmienkach, v ktorých pracujú profesionálni kežmarskí požiarnici, ich náčelník Erich Lauf.
Okresný úrad v Kežmarku, pod ktorý patrí odbor požiarnej ochrany, sa snaží nájsť východisko. Ostatných dvadsať rokov problému nikto nevenoval pozornosť a výsledkom je po tohtoročnej januárovej víchrici rozpadnutá strecha, prepadávajúci sa strop, ako aj popukané múry na dlhoročnom sídle požiarnikov v centre mesta, ktoré je dnes určené na asanáciu. Navyše, dve desiatky mužov sa musia deliť o priestory s hlodavcami.
Riešení je niekoľko. "Keďže kvôli nedostatku peňazí nechceme stavať novú zbrojnicu takpovediac na zelenej lúke, snažili sme sa nájsť vyhovujúce priestory priamo v meste. Už dlhšie márne bojujeme o objekt, v ktorom donedávna sídlilo riaditeľstvo miestnej NsP MUDr. V. Alexandra," skonštatoval prednosta Okresného úradu v Kežmarku Ján Soliar.
Budova je síce takmer voľná, má potrebné garážové priestory, ale požiarnici sa no nej nasťahovať nemôžu. Je totiž v správe inej nemocnice - popradskej a jej vedenie nesúhlasí s týmto krokom. Snažili sme sa zistiť prečo. Hoci riaditeľ NsP v Poprade počas niekoľkých ostatných mesiacov nám viackrát deklaroval ochotu poskytnúť nám vyhlásenie k tomuto problému, dosiaľ tak neurobil. Obrátili sme sa preto na kežmarského prednostu, aby nás oboznámil s krokmi, ktoré tamojšia štátna správa vykonala v záujme získania dôstojnejších priestorov pre svojich požiarnikov. "Problém sme riešili na úrovni troch ministerstiev - zdravotníctva, vnútra i financií. Dokonca, dostalo sa to už aj do vlády. Ale tá vec vrátila na prerokovanie späť ministerstvám. Je tu silný rezortizmus, takže sa záležitosť nepohla dopredu zatiaľ ani o piaď," uviedol Ján Soliar a dodal, že najjednoduchším riešením aby bolo "odňať" správu objektu popradskej NsP, zachovať v ňom dnešné sklady slúžiace civilnej ochrane a umožniť nasťahovať sa tam požiarnikom.
"Paradoxné je, že popradská nemocnica využíva spomenuté objekty iba z jednej tretiny. Striedajú sa tam len dvaja strážnici," povedal nám Erich Lauf a prekvapil aj samotného prednostu informáciou, že majiteľ jedného z kežmarských veľkoskladov zeleniny prišiel s ponukou na predaj objektu, ktorý by sa mohol v budúcnosti stať sídlom miestnych požiarnikov. "Napriek tomu, že je to len jedna z ponúk, ktoré máme, spracujeme ju a obrátime sa na krajský úrad a ministerstvo financií," povedal Ján Soliar.
Problém s nevyhovujúcou požiarnou zbrojnicou je len jedným z viacerých, s ktorými sa potýkajú požiarnici v Kežmarskom okrese. Ďalšou ich achillovou pätou je oblasť Zamaguria. Pre potreby trinástich obcí tam majú dislokované len dve cisterny. Na zdolanie cesty medzi Kežmarkom a napríklad Spišskou Starou Vsou cez zimu treba celú jednu hodinu a niekedy aj viac. "Máme problémy s dosažiteľnosťou. Ak napríklad začne horieť chalupa v Osturni, vopred ju odpisujeme. Nie je totiž v našich silách doraziť včas a uhasiť drevený objekt, akých je tam väčšina. Aj preto sa budeme musieť usilovať o vytvorenie vedľajšej jednotky priamo v Zamagurí," dodal na záver Erich Lauf.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.