protestnom zhromaždení Tatárov z mesta Naberežnyje Čelny dosahovali vrchol. A keď ho polial benzínom a podpálil, mnohí z približne dvoch stovák demonštrantov tlieskali.
"Ak Rusom nestačí jedno Čečensko, môžu mať aj druhé. Alah akbar!" - pohrozil bojovne naladený pomocník predsedu Tatárskeho spoločenského centra (TOC) Rafisa Kašatova. Ten sa potom v rozhovore pre TASR zdôveril, že hneď po antiputinskom mítingu, ktorý sa akoby na truc konal práve v Deň (ruskej) nezávislosti, ho ľudia z miestnych "kompetentných orgánov" upozornili, že ako jeho organizátor sa za Ildarov počin bude asi musieť zodpovedať pred súdom. Pravdepodobne však nielen zaň, pretože na zhromaždení sa toho Vladimirovi Putinovi dostalo oveľa viac. Spisovateľ Ajram Chalim ho napríklad otituloval "debilným cárom v debilnom Rusku". A to je vraj len začiatok novej fázy boja za nezávislosť Tatarstanu, štvormiliónovej republiky ležiacej na polceste medzi Moskvou a Uralom.
"Nijaké represie nás nezastrašia. Uvedomujeme si, že reálna suverenita nie je otázkou najbližších pár rokov, no napriek tomu sa svojho cieľa nevzdáme," povedal 41-ročný Rafis Kašatov. Priamej odpovede na otázku, či je ním odtrhnutie od Ruska, sa však vyhol. "Chceme sa zjednotiť s ostatnými neruskými národmi Povolžia - Baškirmi, Čuvašmi, Udmurtmi a Marijcami - a spolu s nimi vytvoriť skutočnú ekonomickú, politickú aj kultúrnu protiváhu federálnemu centru v Moskve."
Formálne, podľa svojej vlastnej republikovej ústavy, je Tatarstan "suverénnym štátom a subjektom medzinárodného práva" už niekoľko rokov. Fakticky ide však o jeden z 89 subjektov Ruskej federácie, ktoré Putin nedávno podelil do siedmich veľkých okruhov, zhodujúcich sa, mimochodom, s vojenskými okruhmi, a do čela piatich z nich navyše vymenoval generálov z armády alebo tajných služieb. Je pozoruhodné, že prakticky úplne rovnaké administratívno-územné členenie krajiny "nakreslil" v už dávnejšie vydanej brožúrke líder ruských nacionalistov Vladimir Žirinovskij. Putinov plán posilnenia mocenskej vertikály a neutralizácie separatistických tendencií v niektorých regiónoch ráta pritom aj s jeho právom odstraňovať z funkcií tamojších zákonne zvolených gubernátorov či prezidentov.
"Ide o nástup vojenskej diktatúry, ozajstného fašizmu. Ak to parlament v Moskve schváli a ak sa Putin pokúsi o odvolanie nášho prezidenta, v povolžskom regióne vypukne vojna. Hovorím to s plnou vážnosťou a bez ohľadu na to, že naše názory sa s názormi Mintimera Šajmijeva často rozchádzajú. Je to však prezident Tatarstanu," povedal pre TASR vodca tatárskeho nacionalistického hnutia z mesta Naberežnyje Čelny.
Jeden z jeho najbližších spolupracovníkov, filmový dokumentarista Nafis Gafijev, je v súvislosti s najnovšími plánmi Kremľa takisto presvedčený, že v prístupe k národnostnej otázke sa v Rusku ešte od čias cárskej impérie nič nezmenilo. "Voľakedy si priamo na posvätnej hrobke našich chánov postavili pravoslávny chrám. Teraz si zasa chcú prisvojiť právo odvolať nášho prezidenta. Nechcem maľovať čerta na stenu, no ak Moskva kardinálne nezmení svoj postoj k malým národom, ak sa bude usilovať potláčať nacionálne hnutia, Rusko jednoducho vybuchne ako sud s pušným prachom."
Autor: Naberežnyje Čelny (TASR)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.