sýrske územia od Izraela včera potvrdil sýrsky vládny denník Tišrín. Ten vyšiel ako jediný vzhľadom na vyhlásenie štátneho smútku a včerajší moslimský sviatok.
Svetoví politickí komentátori a pozorovatelia si medzitým kladú otázku, či bude pre Bašara prezidentské kreslo mäkkým pristátím alebo katapultovacím sedadlom. Ich názory na budúcnosť Bašara stojaceho na čele krajiny sú rozdielne.
Problematické je predpovedať predovšetkým to, do akej miery si Bašar udrží nezávislosť od armády, bezpečnostného aparátu a jeho predstaviteľov, či aký vplyv môže zohrať jeho v španielskom exile žijúci strýko Rifát, ktorý považuje presun prezidentskej funkcie z otca na syna za nelegitímny. Rovnako ťažko možno predvídať, čo sa stane, keď sa objavia prvé turbulencie na vnútropolitickej scéne.
Zatiaľ zostáva otvorené, či Bašar dokáže napriek odporu úradov pokračovať v svojej začatej protikorupčnej kampani a snahám o modernizáciu krajiny aj bez toho, aby mu jeho všemocný otec kryl chrbát.
Známe nie sú ani jeho názory v oblasti zahraničnej politiky. Vlády západných krajín vyslovili presvedčenie, že bude flexibilnejší ako jeho otec. Nová a pomerne neskúsená hlava štátu sa však bude musieť najprv zamerať na upevnenie svojej pozície v krajine.
Autor: Damask(TASR)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.