nedovoleného ozbrojovania a prvého z nich aj z ublíženia na zdraví. Ján dostal 12 mesiacov basy a Boris 7 rokov. Proti verdiktu sa odvolal prokurátor a tak spis putoval na Najvyšší súd SR.
Pre pripomenutie uvádzame, že išlo o streľbu, ku ktorej došlo 28. mája 1998 okolo pol štvrtej ráno v bare Boba na Ulici Laca Novomeského v Košiciach. Stalo sa tak po predchádzajúcej hádke, keď tí dvaja napadli Ondreja B. Ten, po viacerých úderoch päsťou do tváre, stratil rovnováhu a spadol na zem. O tom, čo sa dialo potom, povedal: "Keď som sa dvíhal zo zeme, Ján B. začal strieľať. Neviem povedať, ktorým smerom strieľal, pretože som si ihneď ľahol na na chrbát. Vtedy ku mne pristúpil Boris M. a pištoľ mi namieril povyše pása. Vzápätí vystrelil a zasiahol ma do brucha. Chcel som sa postaviť, keď vystrelil druhýkrát a zasiahol ma do ľavej strany drieku..." opísal okamihy, keď stál na prahu života a smrti, Ondrej B. Strelec ho našťastie neusmrtil, no s ilegálne držaným revolverom nezistenej značky kalibru 9 milimetrov mu spôsobil ťažké zranenia. Išlo o strelné poranenie brušnej steny a to 3 centimetre nad pupkom, strelnú ranu v driekovej oblasti prechádzajúcu do dutiny brušnej, šok po úraze a krvácaní. Lekári u poškodeného zistili čiastočné ochrnutie dolných končatín, poruchy močenia a iné.
Čo streľbe predchádzalo? Z výpovede poškodeného je zrejmé, že do baru Boba prišiel s kamarátmi okolo polnoci. Pili a zabávali sa, keď o pol druhej tam prišli Ján s Borisom. Zdržiavali sa pri barovom pulte a o hodinu neskôr, mal prvý z nich už dosť vypité. Rozbíjal poháre a do každého zapáral. Prišiel aj k stolu, pri ktorom sedel poškodený a začal provokovať jeho kamaráta Radoslava. Vznikol medzi nimi konflikt a on sa Rada zastal. Vtedy Ján na neho skočil a strhla sa bitka...
Hlavní protagonisti prípadu po streľbe v bare Boba zdúchli za hranice. Domov sa vrátili až po tom, keď ich zo Švajčiarka, kde sa dopustili trestnej činnosti, vyhostili. Tak v prípravnom konaní, ako aj na hlavnom pojednávaní, využili svoje právo a odmietli vypovedať. A tak sa dostali k slovu svedkovia. Niektorí streľbu v bare počuli, iní nie, ale všetci sa zhodli na tom, že toho, kto na poškodeného strieľal, nevideli. Predseda senátu im musel občerstviť pamäť čítaním ich výpovedí z prípravného konania. Lebo vtedy, čuduj sa svete, minimálne dvaja vedeli a videli, kto strieľal... "V kritickom čase som tancoval s jednou slečnou. Všimol som si, že pri barovom pulte došlo ku konfliktu medzi Ondrejom, Radom a Jánom. Čo sa medzi nimi odohrávalo presne uviesť neviem, ale videl som, ako Boris udrel Ondreja stoličkou niekde po chrbte a ten spadol na zem. Keď vstal, Ján vytiahol pištoľ a začal po Borisovi strieľať, lenže ho netrafil. Ondrej sa zľakol, ľahol si na zem... Vtedy Boris vytiahol pištoľ a zo vzdialenosti asi 1,5 m na Ondreja vystrelil. Videl som, že krváca z brucha a tiež z chrbta," vypovedal pred vyšetrovateľom Jozef J. Na pojednávaní si už na podrobnoti nepamätal. Vedel, že sa v bare strieľalo, že došlo ku konfliktu. Uzavrel to tak, že si dali poldeci a nakoniec sa vraj všetci pomerili. On, ako aj ďalší mladí muži, ktorí sa v inkrimonovaný večer zabávali v bare, unisono tvrdili, že u obžalovaných žiadne zbrane nevideli. Rozpory vo výpovediach zdôvodňovali tým, že bol na nich vyvíjaný nátlak...
Pred súdom defilovali súdni znalci z odvetvia zdravotníctva, psychológie a psychiatrie, ako aj expert na balistiku. Z ich záverov vyplynulo, že poškodený utrpel ťažkú ujmu na zdraví s trvalými následkami. Obžalovaní v čase spáchania trestných činov neboli duševne chorí a ich ovládacia a rozpoznávacia schopnosť bola znížená len pod vplyvom požitého alkoholu. Ukázalo sa, že na poškodeného bolo strieľané z revolvera kalibru . 357 Magnum, alebo . 38 Special. Presnejšie sa to určiť nedá, pretože projektily zostali v tele poškodeného. Nevyoperovali mu ich. Na základe striel zaistených na mieste činu, balistik dospel k záveru, že mohlo ísť o španielsky revolver zn. Astra, alebo brazílsky revolver zn. Taurus. V každom prípade sa však strieľalo z dvoch zbraní, z ktorých sa ani jedna nenašla.
Po prečítaní listinných dôkazov prišli na rad záverečné reči. Prokurátorka zotrvala na obžalobe, no obhajkyňa Borisa M., obžalovaného aj z pokusu trestného činu vraždy, namietala nielen právnu kvalifikáciu uvedeného trestného činu, ale navrhla súdu, aby jej klienta spod obžaloby prokurátora oslobodil. S návrhom na oslobodenie vyrukoval aj obhajca Jána B. Ich mandanti - doposiaľ päťkrát súdne trestaní obžalovaní nemali čo súdu povedať.
Muži v talároch v tajnom hlasovaní dospeli k verdiktu, ktorým súd uznal obidvoch vinnými z trestných činov výtržníctva a nedovoleného ozbrojovania a Borisa M. aj z ublíženia na zdraví podľa paragrafu 222, ods. 1 Trestného zákona, teda nie z pokusu o vraždu, ako bol žalovaný. Ján B. dostal 12 mesiacov basy a v jeho prípade je rozsudok právoplatný. Boris M. vyfasoval 7 rokov basy. Po odvolaní sa prokurátora Najvyšší súd SR rozsudok zrušil a vrátil na doplnenie dokazovania prvostupňovému súdu, pričom vyslovil právny názor, že "konanie Borisa M. zodpovedá právnej kvalifikácii pokusu trestného činu vraždy". V intenciách najvyššieho včera predstúpil pred senát Krajského súdu v Košiciach poškodený Ondrej B., ktorý odpovedal na otázky súvisiace s jeho zdravotným stavom. Z jeho výpovede vyplynulo, že v dôsledku strelných poranení, ktoré mu spôsobil Boris M. sa musel podrobiť dvom operáciám, absolvovať rehabilitácie, no napriek tomu všetkému mu zostali trvalé následky a jeho liečba nie je dodnes ukončená.
"Ľutujem, čo sa stalo," vyhlásil obžalovaný. Verdikt nedal na seba dlho čakať. Súd uznal Borisa M. vinným z pokusu trestného činu vraždy, výtržníctva a nedovoleného ozbrojovania a naparil mu súhrnný trest 8 rokov basy so zaradením do druhej nápravnovýchovnej skupiny. Dostal teda trest mimoriadne znížený - pod dolnou hranicou trestnej sadzby, ktorá je 10 rokov. Rozsudok nie je právoplatný.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.