republiky v Bratislave spojenú s priblížením práce slovenského parlamentu a procesom prijímania legislatívnych noriem. O tom, ako také rokovanie prebieha, mali možnosť sa oboznámiť na akomsi fiktívnom rokovaní týkajúcom sa legalizácie mäkkých drog pre osobnú spotrebu. Možnosť síce mali, len ju nevyužili. Náhoda je totiž pes, a tak štyridsiati košickí študenti vstávali okolo tretej hodiny rannej, len preto, aby v polovici cesty, zhruba tri hodiny, čakali na opravu pokazeného autobusu. Košická delegácia na pôdu NR SR dorazila vo chvíli, keď bystrickí a bratislavskí študenti uzatvárali tri hodiny trvajúcu "rozpravu". Košičanom sa tak ušiel len hodinový náhradný program.
- Študentov do Bratislavy pozval a na pôde NR SR sa im venoval poslanec Róbert Fico. Na otázku, prečo už odpovedá on sám?
"Treba povedať, že ak máme študentov vodiť do parlamentu, nech to má nejaký význam. My sme sa rozhodli, že budeme približovať význam zákonodarného zboru. Verejnosť vníma parlament veľmi zle. Nielen ako skupinu darmožráčov, ktorí nič nerobia, ale ako inštitúciu, ktorá neprijíma dobré zákony. Preto teraz voláme študentov: "Poďte sa pozrieť a vyskúšajte si to. Nie, že budete rozprávať o nejakých nezmysloch, tu máte konkrétnu tému, legalizácia narkotík. Postavte sa za ten rečnícky pult a pred 140, 150 študentmi povedzte vlastný názor, o tom čo si myslíte o narkotikách na Slovensku, o drogách ako takých, čo si myslíte o kauzách okolo speváka Richarda Műllera a podobne."
- Mali ste možnosť vidieť "v akcii" skutočných poslancov i tých študentských. Ktorí majú vyššiu politickú kultúru?
"Boli by ste prekvapení do akej miery sú študenti voči sebe úctiví, jednoducho rešpektujú svoje názory. Mnohí študenti sú výborní. Dokonca si myslím, že takýmto spôsobom by sa mohli vyberať ambiciózni mladí ľudia do politiky, pretože treba toho človeka vidieť ako sa správa. Základným znakom politika je nielen, že niečo vie po odbornej stránke, ale má aj mediálne zručnosti. Tak ako nájdete v mestskom a obecnom parlamente veľakrát lepších poslancov ako vo veľkom parlamente, tak aj mnohí z týchto študentov určite rozprávali lepšie ako ktorýkoľvek poslanec."
- Odniesli ste si aj vy niečo z týchto stretnutí?
"Mám 35 rokov a drogy pre mňa nikdy nič neznamenali, pretože k nim nebol žiadny prístup. Zásadné poznanie z týchto stretnutí je, že tá téma je podstatne aktuálnejšia, ako by sa mohlo zdať. Zdá sa, že ju oficiálne orgány podceňujú, nevenujú jej dostatok pozornosti. Dúfam, že mladí ľudia majú dostatok zdravého rozumu, lebo zatiaľ ich nejako špeciálne nevedieme k tomu, aby si uvedomovali dôsledky používania narkotík, ale verím, že rodina, dobré vzťahy s rodičmi, dobré kamarátstva zabraňujú tomu, aby mladí ľudia siahali po tomto svinstve, lebo si myslím, že drogy svinstvo sú," toľkoto Róbert Fico.
Návšteva študentov v NRSR nebola prvá a do konca kalendárneho roka čaká parlament takýchto návštev ešte zopár. Žiaci si už teda posedeli v poslaneckých laviciach. Podľa "bordelu", ktorý tam po niektorých poslancoch našli, by sme sa mohli opýtať: Sedeli všetci poslanci v žiackych laviciach?
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.