písomnosti, rozhlasové a iné nahrávky a ďalšie materiály, ktoré sa viažu k jeho pobytu v Bielom dome.
Rodina Richarda Nixona žiadala pôvodne 200 miliónov dolárov. Dokumenty a nahrávky vláda zadržala na základe zákona, ktorý prijal Kongres v roku 1974, aby predišiel prípadnému zničeniu materiálov súvisiacich so škandálom Watergate, ktorý prinútil prezidenta Nixona podať demisiu.
Dohodou o kúpe sa končí 20 rokov trvajúci spor medzi rodinou bývalého prezidenta a americkou vládou. Je to dobré riešenie aj z hľadiska daňových poplatníkov, povedal jeden z vysokopostavených činiteľov ministerstva spravodlivosti.
V roku 1991 federálny súd vo Washingtone rozhodol, že zadržané materiály a nahrávky nie sú Nixonovým súkromným majetkom. Minulý rok však odvolací súd rozhodol v prospech rodiny bývalého amerického prezidenta a stanovil, že treba ohodnotiť, akú cenu je potrebné zaplatiť za 44 miliónov dokumentov a 950 tajne zhotovených nahrávok a iných materiálov. Rodina prezidenta Nixona žiadala za dokumenty 35 miliónov dolárov.
Americký Kongres prijal v roku 1978 zákon, podľa ktorého všetky doklady, spisy a materiály budúcich prezidentov sú majetkom amerického ľudu a nie súkromným vlastníctvom. Zákon reagoval na situáciu po škandále Watergate, pretože už predtým od prezidenta Herberta Hoovera (1923-1933) všetci šéfovia Bieleho domu darovali dokumenty o ich vláde prezidentskej knižnici, ktorú spravuje vláda vo Washingtone.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.