novembra 89 uvedomujeme, že patrí medzi základné atribúty modernej spoločnosti," povedal predseda parlamentného výboru pre ľudské práva a národnostné menšiny László Nagy (na obr.), ktorý sa v stredu zúčastnil prednášky v rámci projektu Jour-Fixe, organizovanom prešovskou kanceláriou Spoločnosti pre zahraničnú politiku.
Podľa Nagya je na tom Slovenská republika po legislatívnej stránke v tejto otázke dobre, tento rok ešte očakáva prijatie dvoch závažných dokumentov, a to ratifikáciu Európskej sociálnej charty a Európskej charty menšinových a regionálnych jazykov.
Nagy, ktorý je poslancom NR SR za Stranu maďarskej koalície, sa dotkol aj témy novelizácie Ústavy SR. SMK otvorila otázku zmeny preambuly ústavy, ktorá začína slovami "my, národ slovenský..." To, že je ústava založená na národnom princípe podľa Nagya neznamená že je diskriminačná, pokladá to však za nedostatok. "Máme v ústave zakotvený národný princíp. V tomto smere sme výnimkou v Európe, pretože absolútna väčšina krajín buduje svoje ústavy na občianskom princípe. Jednoducho, ide o rovnaké právne postavenie všetkých občanov," vysvetlil. Dodal, že SMK je ochotná podporiť chystané zmeny v ústave, aj keď nevylúčil podanie pozmeňujúcich návrhov. Nagy dodal, že ak by sa zmenila aj preambula, pre Slovensko by to znamenalo jednotku
s hviezdičkou, takto to bude jedna mínus.
Na margo problematiky rasizmu uviedol, že Slovensko je v tomto smere štandardnou európskou krajinou. Prípady porušovaniu ľudských práv u nás nie sú typickým javom, na druhej strane tu však existuje nerovnakosť šancí. "Každý z nás, vrátane mňa, sme trošku rasisti, alebo máme diskriminačné tendencie, ktoré nemusia znamenať rasizmus, ale istú bariéru v nás. U niekoho je väčšia u iného menšia, ale je, bez ohľadu na to, či je to Slovák, Maďar, alebo Róm," poznamenal László Nagy.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.