Na bio lampu nemá každý, ale v požičovni je dostupná pre všetkých
Spišská Sobota - "Starým a chorým treba pomáhať. Častokrát musíme počúvať ich ponosy a vzhľadom na nedostatok financií sme až donedávna pre nich
Robert Juriš
Externý prispievateľ
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
nedokázali spraviť takmer nič. Rozhodli sme sa preto nahradiť nemohúcnosť vlastnými aktivitami. Prvou bol rozvoz obedov priamo do domácností tých, pre ktorých je Dom SČK v Spišskej Sobote príliš vzdialený. Aktuálne sme túto službu rozšírili o možnosť prepravy dôchodcov a zdravotne postihnutých osôb. No a nadôvažok sme ešte zriadili požičovňu zdravotníckych pomôcok," načrtla nám rozvojové programy Územného spolku Slovenského červeného kríža (ÚS SČK) so sídlom v Poprade jeho riaditeľka Božena Kubíková.
O zriadení prepravnej služby pre starých a chorých ľudí sa v okresnom meste pod Tatrami uvažovalo už skôr. Chýbal však vyhovujúci dopravný prostriedok. V súčasnosti bola na tieto účely vyhradená Škoda Forman, ktorá slúži aj na rozvoz stravy stravy po 60-tisícovom meste osobám, ktoré by si ju inak nedokázali samé zabezpečiť. "Na Slovensku sa takejto činnosti nevenuje žiaden z územných spolkov SČK. Už napohľad je to stratový podnik, a preto sa doňho nikto nechce púšťať. Podobný projekt dodnes uviedli do života len v Banskej Bystrici. Tam ho však zastrešuje mesto. Poučili sme sa z ich skúseností a pokúsili sme sa o vlastnú prepravnú službu," skonštatovala Kubíková a dodala, že služba je zriadená len kvôli starým alebo chorým osobám, ktoré potrebujú navštíviť lekára, úrady verejnej správy alebo sa dopraviť k diaľkovým autobusovým, či vlakovým spojom.
Ako problém sa už v súčasnosti javí byť päťkorunová taxa za každý skutočne odjazdený kilometer. Znamená to, že cesta ku klientovi ako aj ďalšie prestoje sa neuhrádzajú. Riaditeľka popradského ÚS SČK ale predpokladá, že sa dočká pomoci z odboru sociálnych vecí krajského úradu. Nás tiež zaujímalo, ako sa organizácia vysporiada s prípadným zneužívaním prepravnej služby. "K dispozícii sme len v pracovných dňoch. Po skúsenostiach z Banskej Bystrice sme vypustili víkendy. Vo voľných dňoch totiž registrovali len minimum požiadaviek, pričom sa opakovali vždy iba tie isté mená. Časom sa prišlo na to, že niektoré panie sa potrebovali prepraviť ku kamarátkam kvôli nedostatku inej spoločnosti."
Bezpochyby zaujímavou je aj novootvorená požičovňa zdravotníckych pomôcok v Spišskej Sobote. Presne 16 druhov takýchto pomôcok vo viacerých exemplároch sa tu počas ostatných mesiacov podarilo nazhromaždiť z darov od spolku Rotary, nemeckých partnerov, ako aj slovenských sponzorov. "Pôvodne sa uvažovalo, že SČK zriadi požičovňu v spolupráci s popradskou pobočkou VšZP. Lenže kým my sme zdravotná poisťovňa, oni sú zase sociálnym zariadením, takže fakturácia za požičané pomôcky by kvôli odlišnosti subjektov nebola možná," informovala nás pracovníčka poisťovne A. Krajčová. Popradský Červený kríž si preto opäť pomohol sám.
Úlohou požičovne je zabezpečenie preklenutia obdobia, od chvíle ako človek opustí nemocničné zariadenie, až kým sa nedočká pridelenia vlastnej zdravotníckej pomôcky. Napríklad na mieru urobený vozík stojí asi 150 tisíc korún a ak práve nie je na sklade, čakacia doba môže trvať aj niekoľko mesiacov. Ďalším z poskytovaných artiklov je bio lampa. "Používa sa na liečenie kĺbov alebo preležanín. Menej solventného človeka by ani nenapadlo, kúpiť si takúto pomôcku. Na druhej strane, ak začne spomenutú lampu používať, výrazne mu zlepší kvalitu jeho života pri doliečovacom procese," uviedla Kubíková a dodala, že najdrahšou spomedzi požičiavaných pomôcok je špeciálne upravený vozík, ktorý sa dá v Spišskej Sobote požičať na mesiac len za dvesto korún.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.