vzťahu k prírode jeho pestovateľov. V päťdesiatke stálych členov košického Bonsai klubu sú aj milovníci "miniprírody" z Kežmarku, Popradu a Michaloviec.
"Pätnásť našich členov a dvaja nečlenovia sem priniesli 170 exponátov. Každý z návštevníkov je zvedavý aj na ocenený bonsai Júliusa Kolesára. Jeho hrab obyčajný má 45 rokov a Nitre zaň dostal Grand Prix Bonsai Slovakia 2000", prezradila Kežmarčanka Pavla Knihová. Včera síce mala za úlohu sprevádzať návštevníkov, sama však priniesla vyše desiatky vlastnoručne vypestovaných bonsaiov. "Doma v záhrade mám ďalšie desiatky", hovorí a netají sa tým, že baonsaie sú jej celoživotnou láskou. "Keď ráno vstanem, uvarím si kávu a s hrnčekom v ruke sa pomedzi ne poprechádzam. Pestujem väčšinou bonsaje, ktoré môžu byť celý rok vo voľnej prírode. Je to napríklad buk, pagaštan konský, ale aj rôzne typy ihličnanov. Tie mám veľmi rada a svoje bonsaje potom dotváram machom, rastlinkami, skalkami, v niektorej mám aj fontánku, alebo iné doplnky", prezrádza tajomstvá zo svojej "domácej kuchyne" pani Knihová.
Nič však nie je zadarmo, teda ani vypestovanie životaschopného bonsaia. Podľa zasvätených je to celá veda a ešte aj po dvadsiatich rokoch nevie pestovateľ o nich všetko.
Na rôznych súťažiach sa hľadí na bonsaj podobnými očami, ako pri iných súťažiach krásy. "Musí predovšetkým vytvárať dojem stromu vo voľnej prírode, v kritériách figuruje aj rozmiestnenie konárov, košatosť, olistovanie i hrúbka kmeňa. Nie je toho málo. Je to piplačka na dlhé roky", dodáva P. Knihová.
Predseda klubu Ing. Oto Tokár iba ľutuje, že neprišlo toľko návštevníkov ako po minulé roky. "Je to naša jubilejná, desiata výstava, tentokrát pri príležitosti 50. výročia vzniku Botanickej záhrady. Doteraz sme ich robili v meste a návštevnosť bola obrovská. Zrejme je Botanická záhrada pre bežného návštevníka trocha od ruky". Kto má záujem, môže do klubu vstúpiť, prihlášky majú k dispozícií aj priamo na výstave. Ing. Tokára však mrzí ak niekto príde za bonsajármi so zlým úmyslom. Ako spomenul, mali aj záujemcu, ktorý sa vypytoval na všeličo, i na adresy pestovateľov. Tušíte, aký bol koniec. Jednoducho na tú adresu zašiel a v neprítomnosti domácich zo záhrady bonsaje ukradol. Zrejme veľmi dobre vedel, aká vysoká je ich cena na trhu...
Ak ste dostali chuť na pestovanie, nič nie je ľahšie. V predajnej časti výstavy sa dostanete k časopisom, k stromom i k rastlinkám. Samozrejme, k tomu pridá dobrú radu odborníčka Ing. Ľudmila Tokárová. "Ponúkame na pestovanie napríklad olivu izbovú, brezu, japonské javory, pagaštan konský, nátržník, hrab, kalinu, fikus, tuju, viac druhov cipruštekov, skalník."
Naša fotografka Veronika si cez objektív fotoapartátu bonsaje zamilovala. A tak si na začiatok kúpila rozmarín.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.