razy. V spisovnej slovenčine máme: dva razy, tri razy, štyri razy, ale ďalej je už päť ráz, šesť ráz, veľa ráz, toľko ráz, teda 2. p. mn. č. podst. mena raz - ráz. So starobylými podobami sa obdobne stretávame pri slove čas: časy - čias (i časov), Michaľany - do Michalian, v Michaľanoch.
Aj v základnej číslovke dva, dve sa robievajú chyby. Počuli sme vetu: Prosím si dve rohlíky. Pôjdete o dva poschodia nižšie.
V prvej vete treba poukázať aj na slovnú chybu. slovo rohlík spisovná slovenčina nepozná; máme rožok: je to neživotné podstatné meno mužského rodu, preto je podoba dva: dva rožky, dva stoly, kým životný podstatné mená mužského rodu majú podobu základnej číslovky dvaja: dvaja chlapci, dvaja záujemcovia.
Vo vete Pôjdete o dva poschodia nižšie je chybná podoba základnej číslovky v stredom rode; spisovne máme: dve slová, dve poschodia, dve potešenia. V žen. rode je takisto dve: dve ženy, knihy.
Veľa jazykových chýb sa robí pri rozlišovaní základnej a radovej číslovky. V texte prípisu je: Z prihlásených siedmych žiakov sa Ján Hrbáčik na súťaži nezúčastní. Spolu je sedem prihlásených žiakov. Je to základná číslovka a mohli by sme ju vyjadriť číslicou:
Prihlásilo sa sedem (7) žiakov, zo siedmich žiakov - zo 7 žiakov, k siedmim (7) žiakom, hrali so siedmimi (7) žiakmi, píšeme mäkké i.
V radovej číslovke je tvrdé -y- a za číslicou píšeme bodku:
V deväťdesiatych rokoch vznikajú u nás súkromné a cirkevné školy. V číslicovom zápise je po radovej číslovke bodka: V 90. rokoch vznikajú... Teda: v deväťdesiatom prvom, druhom, treťom, štvrtom atď. Ale vo vete: Starý otec vo svojich deväťdesiatich rokoch čítal bez okuliarov... je základná číslovka: mal 90 rokov, píšeme mäkké i.
Autor: PhDr. Ladislav KUČERA, CSc.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.