starostlivosť by starká chcela napísať závet, ktorým by odkázala svoj rodinný dom a záhradu nášmu ešte neplnoletému synovi. Problém je však v tom, že hoci je suseda na svoj vek ešte mentálne a psychicky celkom svieža, má už problémy s chôdzou a k notárovi sa dostaviť nemôže. Sama aj kvôli slabšiemu zraku písať nedokáže, preto sa pýtame, ako túto situáciu riešiť? Ak nespíše závet notár, môže tak urobiť aj iná osoba pred svedkami?
Zn.: Kto môže spísať závet?
ODPOVEĎ: Závet je jednostranný právny úkon poručiteľa, ktorým robí poriadok o svojom majetku pre prípad smrti. Musí ísť o výslovný prejav vôle, ktorý nevzbudzuje pochybnosti, čo chcel ním poručiteľ prejaviť a musí k nemu dôjsť vo forme požadovanej zákonom. Môže byť napísaný vlastnou rukou, v inej písomnej forme alebo vo forme notárskej zápisnice. Závet môže zriadiť každá fyzická osoba, ktorá je plne spôsobilá na právne úkony. Pre všetky druhy závetov je spoločné, že musia mať písomnú formu. Nezáleží na podklade písma, môže ním byť papier, ale aj koža, umelá hmota, drevo, textilná látka a akákoľvek iná hmota spôsobilá zachytiť písomné osvedčenie tak, aby mohlo tvoriť listinný dôkaz.
Poďme však k vášmu problému: Suseda je na svoj vek mentálne a psychicky na tom primerane, je teda spôsobilá závet ako prejav svojej slobodnej vôle zriadiť. Sama ho však, pochopiteľne, napísať nemôže, a to nielen pre svoju starobu, ale i preto, že spísanie závetu nie je práve jednoduchý právny úkon. Ak ho nespíše notár, ktorý inak môže prísť za poručiteľom osobne, môže ho napísať ktokoľvek vlastnou rukou, ale aj písacím strojom alebo inak mechanicky (počítačom). Závetca musí však taký závet vlastnoručne podpísať, a to pred dvomi svedkami súčasne prítomnými. Podpis teda nemožno nahradiť len znamením ruky poručiteľa, napr. tromi krížikmi. Svedkovia musia, samozrejme, závet tiež podpísať. Svojimi podpismi svedkovia osvedčujú obsah závetcovho vyhlásenia a nie obsah závetu. Aj pre túto formu závetu sa vyžaduje, aby bol v ňom uvedený deň, mesiac a rok, kedy bol podpísaný. Bez uvedených náležitostí závet nie je platný.
V prípade, že poručiteľ nemôže čítať, písať a teda sa ani vlastnoručne podpísať, prejaví svoju poslednú vôľu pred tromi súčasne prítomnými svedkami v listine, ktorá musí byť prečítaná a prítomnými svedkami podpísaná. Poručiteľ musí pred svedkami nepochybným prejavom potvrdiť, že listina obsahuje jeho poslednú vôľu. Skutočnosť, že poručiteľ nemôže čítať, alebo písať, sa musí v listine o závetu výslovne uviesť, tiež treba uviesť, kto listinu napísal, kto ju nahlas prečítal a akým spôsobom poručiteľ potvrdil, že listina obsahuje jeho pravú vôľu. Listinu musia svedkovia podpísať, inak by bol závet neplatný.
Autor: Pavol KISS
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.