na tíšenie bolesti a ako "anestetikum" pri rôznych bolestivých zákrokoch. Kvety maku vlčieho v stredoveku používali na liečenie pľúcnych chorôb a ako uspávací prostriedok pre deti.
Mak vlčí (Papaver rhoeas L.) je jednoročná, 20 až 80 cm vysoká bylina, s priamou, málo rozkonárenou stonkou, so striedavými, perovite dielnymi listami. Z pazúch listov vyrastajú dlhé kvetné stopky. Kvetné puky sú previsnuté, kryté dvoma štetinatými kališnými lístkami. Rozkvitnutý, sýtočervený kvet má štyri, široké, prekrývajúce sa korunné lupienky s čiernou škvrnou na báze. Plod je tobolka (makovica). Celá rastlina je pokrytá chĺpkami a prestúpená mliečnicami. Je to kozmopolitný druh, ktorý sa vyskytuje takmer na celom svete. Pochádza pravdepodobne z Ázijského východného Stredomoria a z priľahlej časti Blízkeho východu. V strednej Európe je archeofyt, ktorý bol zavlečený s obilným osivom už v priebehu neolitu. Vlčí mak zdomácnel takmer na celom svete ako kozmopolitný burinný druh. Rastie na násypoch, rumoviskách a ako burina na poliach a v záhradách. Ďalšie divorastúce druhy maku, mak poľný (Papaver argemone L.), mak pochybný (P.dubium L.) a mak hybridný (P. hybridum L.) sú na liečebné účely bezcenné.
Drogou sú ohnivočervené korunné lupienky. Zbierajú sa ráno, po uschnutí rosy, za suchého, slnečného počasia. Sušia sa v tieni, vo veľmi tenkej vrstve. Zlepené korunné lupienky jemne rozdelíme, pretože ináč droga sčerneje a je bezcenná. V sušiarni teplota nesmie presiahnuť 35 stupňov Celzia. Správne usušená droga je červenofialová až fialová, má mierne mámivú vôňu a nahorklú chuť. Uskladňuje sa v tme, v dobre uzatvárateľných nádobách. Droga obsahuje vo vode rozpustné farbivá (antokyány), ktoré majú vynikajúce farbiace vlastnosti, ďalej alkaloid rhoeadin, kyselinu rhoeadinovú, sliz, aminokyseliny (napr. kyselina mekónová), živicu a i.
Droga maku vlčieho má priaznivé účinky na zapálené sliznice horných dýchacích ciest a ústnej dutiny. Proti kašľu sa odporúča hlavne v geriatrickej a pediatrickej praxi, kde sú kontraindikované kodeínové prípravky. Je účinná aj pri nočnom, dráždivom kašli. Má aj mierne ukľudňujúce účinky. Na použitie zvonku sa odporúča ako vlasové tonikum. Ako zdroj prírodného farbiva sa droga využíva v potravinárskom priemysle na prifarbovanie ovocných sirupov, červeného vína, cukríkov a na "zlepšenie vzhľadu" čajovinových zmesí.
Zápar sa pripraví z 2 lyžičiek drogy na šálku vody. Pre deti a starých ľudí je vhodnejšie pripraviť sirup: 2 lyžice medu na pol pohár odvaru pripraveného z 1 kávovej lyžičky drogy. Podáva sa niekoľkokrát denne po jednej lyžičke. Na uľahčenie odkašlávania sa pripravuje aj zmes z rovnakých dielov maku vlčieho, topoľovky ružovej, divozelu veľkokvetého, sladovky hladkoplodej a slezu maurského. Na zápar sa použijú 2 lyžičky tejto zmesi na šálku vody.
Toxickosť: Kvet maku vlčieho nemá v odporúčaných dávkach nijaké vedľajšie účinky.
Autor: Mak vlčí
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.