žila a správala sa ako princezná. Bola rozmaznaným otcovým miláčikom.
Galina bola od útleho detstva vzdorovitá. Odmietla vstúpiť dokonca do mládežníckej organizácie, čo bolo pre najmocnejšieho muža neslýchané. Priťahoval ju voľný život cirkusových artistov. A jej prvým manželom sa stal akrobat Milajev, s ktorým sa po ôsmich rokoch rozviedla a z manželstva pochádza jedna dcéra. Rodičia boli veľmi proti manželstvu s nič neznamenajúcim mužom, preto ho ovenčili titulmi: zaslúžilý umelec, národný umelec a titul hrdina socialistickej práce dostal, keď sa stal riaditeľom moskovského cirkusu.
Otec Leonid chcel mať z dcéry diplomatku alebo stranícku pracovníčku, žiaľ všetky jeho snahy vyšli nazmar. Snažil sa ju vždy zaradiť do niektorej zahraničnej delegácie, aby spoznala svet. Škandály s jej pobytom ho aj od toho odradili a preto nechal dcéru žiť takým životom, ktorý jej vyhovoval. Galina cestovala, ale s cirkusmi ako garderobiérka. Na cestách si hľadala mladších mužov ako milencov, chcela im rozkazovať a diktovať, zahŕňala ich drahými darmi, ktoré však niekedy milenci vrátili a odcestovali na neznáme miesto, aby ich neprenasledovala svojou egoistickou láskou a vlastníckymi vzťahmi. Škandály ju sprevádzali všade, kde cirkus hosťoval. Keď sa rozhodla vydať za syna slávneho kúzelníka Kia, prinútila sobášnu úradníčku k okamžitému úradnému sobášnemu aktu, začo ju stihol trest a z Kiovho občianskeho preukazu zmizol záznam o sobáši. Z Galininho tiež.
Trpezlivosť rodiny nebola nekonečná a Galinu nakoniec prinútili, aby nastúpila do práce v tlačovej agentúre APN, kde s ďalšími dvoma pracovníkmi triedila novinové výstrižky. Každý deň ju privážalo úradné auto. Aj toto jej obdobie bolo poznamenané škandálmi s mužmi. Zoznámila sa s podplukovníkom Čurbanovom, ktorý nemal ani tušenia kto je. Neskoršie vypovedal, že ho upútala pekná, dobre oblečená, príťažlivá a príjemná žena. Že ho neskoršie privedie na vyšší post, údajne nemohol tušiť. Deväťročný rozdiel neprekážal Galininmu sobášu s Čurbanovom. Otec Brežnev mal konečne prijateľného zaťa - po artistovi a kúzelníkovi prišiel politický pracovník a dokonca dôstojník. Leonid pomohol zaťovi v raste, z podplukovníka sa stal plukovník, z plukovníka generál a námestník ministra vnútra ZSSR. Čurbanovi sa táto funkcia veľmi páčila. Rád cestoval a obľuboval oficiálne privítania s pozornosťami hostiteľov. Niekde to bol porcelán, inde kožuch zo soboľa a takmer všade nejaké peniaze. Neskoršie súd preukázal, že prijímal úplatky, najmä vo východných republikách ZSSR, kde kryl rozkrádačské aféry pestovateľov bavlny a pomáhal uchovať feudálne pomery.
Galina riešila neprítomnosť svojho manžela tak, že si našla milenca. V duši zostávala stále verná cirkusovým umelcom, a tak sa zaľúbila do člena cigánskeho divadla Burjaca. Burjac mal svojrázne spôsoby, chodil oblečený v kožuchu, vo vysokých topánkach, pošitých norkovou kožušinou, s platinovým krížom na obnaženej hrudi a veľkých briliantom na malíčku. Odkedy sa zoznámil s Galinou, čoraz redšie chodil do divadla a začal nosiť na hrdle striebornú píšťalku, ktorou občas dirigoval zbor, hoci mu nikto takúto úlohu nezveril. Ale každý sa bál protirečiť milencovi Galiny Brežnevovej. Burjac sa stal nepostrádateľným a vybavil všetko o čo ho iní požiadali a to prostredníctvom Galiny. Jeho rukami prechádzali sťažnosti, urgencie, súdne odvolania, služobné postupy, rôzne žiadosti a prosby.
Galinu tento pomer priviedol až na šikmú plochu. Bola posadnutá po zlate a briliantoch. V moskovských starožitníctvach a zlatníctvach sa všetky mimoriadne šperky odkladali pre Brežnevovu dcéru a jej priateľku, manželku ministra vnútra Ščelokova. Peniaze na nákladné nákupy získavala z osobných darov a z machinácií. Okrem toho vždy vedela o pripravovaných úpravách cien zlata a striebra v ZSSR a s priateľkou Ščelokovovou, ktorú vždy sprevádzala uniformovaná skupina, kupovali pred zdražením cennosti, aby ich neskoršie mohli predať so ziskom. Koncom 70. rokov sa Galina stále viac a viac zamotávala do pochybných machinácií, ktoré sa už nedali utajiť. Vrchol nastal, keď zlikvidovala svoju súperku v diamantoch Bugrimovovú. Keď prišla na oslavu do moskovského cirkusu ovešaná celou zbierkou diamantov, zistila, že brilianty krotiteľky tigrov Bugrimovovej ich vysoko predčili. Takúto porážku nemohla zniesť a onedlho, keď priviezli do cirkusu novoročný stromček, krotiteľkine brilianty záhadne zmizli. Krádež narafičili na Galininho milenca Burjaca. Ten predpokladal, že sa všetko vysvetlí a že situáciu zachráni Galinin telefonát. Nestalo sa tak. Herec Burjac zmizol v trestaneckom tábore a o pár rokov sa znovu objavil v Moskve v póze víťaza so zlatými šperkami na krku. Na súde s manželom odmietla svedčiť a vypovedať, stiahla sa nejaký čas do úzadia a na verejnosti sa znovu objavila v lóži Veľkého divadla až začiatkom roku 1988. Publikum ju napriek vrcholiacej Gorbačovovej perestrojke uvítalo burlivým potleskom.
Začiatkom deväťdesiatych rokov spomínala na staré časy pri alkohole, žila dosť nákladným životom a svoju oficiálnu penziu si okrem iného vylepšovala predajom otcových medailí - 4 medaile hrdinu socialistickej práce predala za 4000 dolárov. Keď prišiel niekto za ňou z cirkusu alebo z novín, pookriala a rozhovorila sa o zlatých starých časoch a o nehoráznosti súčasných "nových" Rusov. Doteraz nik nevie kam zmizli klenoty, ktoré zhromaždila.
Autor: Pripravila Soňa MAKAROVÁ
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.