totiž nadobudli presvedčenie, že štíhlych sa celulitída netýka. Je daná geneticky, ale aj napriek tomu sa dá proti nej niečo robiť. Jej príčinou je väzivové tkanivo. Keď koža a podkožie strácajú pevnosť, vtedy sa začnú tvoriť medzi vláknami akoby komôrky, v ktorých sa usadzujú voda a tuk. Po nejakom čase sa vytvoria hrbolčeky a jamky, čo je typickým príznakom celulitídy.
Čo pomáha proti oranžovej koži? Okrem diéty s obmedzením tukov, sladkostí, slaných jedál a pochutín, s pitným režimom až 2 l vody denne posilňovacie cvičenia, masáže, sprchy, krémy. Ak sa rozhodneme pre masáž, postupujme zdola hore tak, že masážnou rukavicou krúživými pohybmi premačkávame postihnuté miesta a zakončíme ju sprchovaním studenou vodou. Studenou sprchou začneme na vonkajšej strane nohy od členka a cez sedaciu časť a vnútornú stranu nôh sa zase vraciame dole. Mali by pomôcť aj krémy. Nenanášajme ich zľahka, ale dôkladne ich vmasírujme. Účinné je aj poštipkávanie kože palcom a ukazovákom a jej vyťahovanie smerom hore. Prostriedkom na odvodňovanie tkaniva je aj morská soľ, najlepšie z Mŕtveho mora - vyťahuje vodu z tkanív na povrch a koža vstrebáva minerály a stopové prvky so spevňujúcim účinkom.
Posilňovacie cvičenia spevňujú stehná aj sedaciu časť. Na obr. č. 1 vo vyobrazenej pozícii tlačíme zadné koleno veľmi pomaly k zemi, až lýtko s kolenom vytvoria 90 stupňový uhol. Tak krátko vydržme! Opakujeme aspoň 10 krát a nohy vymeníme.
Na obr. č. 2 sa kľačmo oprieme o predlaktia, v chrbáte sa neprehýbame. Jednu nohu zanožíme a 20 krát ju zdvihneme hore.
Autor: Ko
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.