častejšie žijú aj nižšie ročníky. Zvýšený výskyt podmieňuje aj prostitúcia a v neposlednom rade i otvorenie hraníc s krajinami, kde je väčšie percento nositeľov pohlavných chorôb. O aktuálnom stave na Slovensku sme sa porozprávali s odborníkom na pohlavné a prenosné choroby s Košičanom MUDr. Alexandrom Halagovcom CSc., ktorý sa zaoberá ich liečbou a diagnostikovaním.
Aký je trend pohlavne prenosných ochorení?
- Vo všeobecnosti sa počet pacientov s pohlavne prenosnými ochoreniami zvyšuje. Je to následok rastu počtu nových nákaz, ale aj zdokonalenej diagnostiky a väčšej prístupnosti tejto diagnostiky pre obyvateľstvo. Nesporný je však rast počtu pacientov chorých na syfilis a AIDS v rómskej populácii. Možno je to výsledok azylovej turistiky do niektorých európskych štátov, známych svojou premorenosťou pohlavnými ochoreniami. V ostatnej populácii sa stretávame predovšetkým s rastom počtu zápalov močovej rúry a krčku maternice a ich komplikáciami. Závažnou tendenciou je fakt, že jednotlivé sexuálne prenosné ochorenia sa čoraz vo väčšej miere nevyskytujú samostatne, ale sa vzájomne kombinujú, čo kladie veľké nároky na ich správnu diagnostiku a liečbu.
Ako sa pohlavne prenosné choroby prejavujú?
- Syfilis v I. štádiu je charakterizovaný trvdým vredom na pohlavných orgánoch, ale aj mimo nich pri perverzných sexuálnych praktikách a tiež zväčšením lymfatických uzlín v slabinách. Pre druhé štádium je typický výsev vyrážok na koži a slizniciach, neskôr vypadávanie vlasov a strata kožného pigmentu. Tretie štádium vznikne po niekoľkých rokoch, prejaví sa hnedočervenými hrboľmi a gummami. Postihnuté sú aj vnútorné orgány. Neskoré štádia sú charakterizované postihnutím orgánov, predovšetkých nervového systému.
U mužov vyvolávajú zápal močovej rúry gonokoky, chlamýdie, trichomonády, mykoplazmy, ureaplazmy. Ako sa u nich prejavujú?
- Nakazený muž pociťuje pálenie počas močenia, objavuje sa výtok, ktorý je sklovitý až hlienový pri chlamýdiach a mykoplazmách, hnisavý a žltozelený pri kvapavke. V prípade postihnutia zadnej časti močovej rúry je pálčivá bolesť pri močení, močenie v malých množstvách, stoporenie mužského údu je bolestivé. Orgánové komplikácie môžu mať alarmujúci priebeh s veľkými bolesťami a horúčkami.
A čo ženy?
Pre ženy sú typické hnisavé výtoky z močovej rúry a z krčka maternice, pálenie a bolesti počas močenia. V prípade bakteriálnej vaginózy sú výtoky z pošvy, ktoré sú viskózne, sivej farby, páchnu rybami. Avšak je možný aj bezpríznakový priebeh uvedených ochorení. Na jednej strane máme kvapavku, ktorá sa prejaví zápalom močovej rúry a veľkým žltozeleným výtokom už niekoľko dní po nákaze a príznaky nútia pacienta sa liečiť. Oproti tomu nákazy chlamýdiami, mykoplazmami, ureaplazmami, vo väšine prípadov prebiehajú bez prejavov od chvíle nákazy a prejavia sa často až po niekoľkých rokoch orgánovými komplikáciami a neplodnosťou. Syfilis tiež môže mať bezpríznakový priebeh.
Ako sa šíria pohlavne prenosné ochorenia u dospelých?
- Základným mechanizmom prenosu je pohlavný styk. Zdrojom infekcie sú chorí či už s prejavmi ochorenia alebo v bezpríznakovom štádiu ochorenia. V prípade akútneho ochorenia muži obyčajne pohlavný styk nevyhľadávajú, zatiaľ čo ženy môžu byť aj pri akútnej nákaze bez bolesti pri pohlavnom styku. Samotní chorí si môžu infikovať oči zašpinenými rukami.
Je možné nakaziť sa aj bez styku?
- Nepohlavná nákaza môže vzniknúť vďaka tomu, že baktérie prežívajú určitú krátku dobu v hnise a hlienoch aj vo vonkajšom prostredí. K nákaze dochádza najčastejšie pri spoločnom užívaní predmetov osobnej hygieny, pričom pri nízkom sociálnom štandarte je uvedených možností viac (spoločná posteľ, nočníky, uteráky a pod.). V zásade ide o porušenie pravidiel hygieny samotným nakazeným, alebo prevádzkovateľmi takých zariadení, ako sú verejné WC, sauny, verejné kúpaliska. Zvlášť je kritická situácia chlamýdiových nákaz, pretože chlamýdie sú odolné voči bežnej dezinfekcii vody chlórom, resp. chlóramínom.
Ako sa šíria pohlavne prenášané ochorenia u detí?
- Okrem smutnej kapitoly pohlavného zneužívania detí dospelými by si mali tehotné ženy uvedomiť, že je možná nákaza plodu počas pôrodu pri jeho prechode rodidlami a tiež aj jeho vnútromaternicová nákaza. V prípade chlamýdiovej infekcie u tehotnej ženy sa nakazí 40% novorodencov, z nich má 15% zápal pľúc spôsobený chlamýdiami. Veľmi závažným faktom je to, že takto získaná infekcia u novorodencov môže pretrvávať až do puberty, a potom zapríčiniť zápal orgánov močopohlavného systému. Deti sa nakazia aj pri porušení zásad osobnej hygieny, napr. pri kúpaní s dospelých v jednom kúpeli a spoločnými predmetmi osobnej hygieny.
Kto je najviac postihnutý spomínanými chorobami?
- Najväčší výskyt akútnych ochorení na pohlavne prenosné choroby je u mužov a žien v sexuálne najviac aktívnom období ich života vo veku 17-40 rokov. Vo vyššom veku máme viac problémov s riešením chronických následkov týchto nákaz, ktoré vzniknú ako následok bezpríznakového priebehu u týchto ochorení, alebo pri ich nedostatočnej liečbe alebo samoliečbe.
Výskyt jednotlivých nákaz je rôzny v jednotlivých sociálnych a profesijných skupinách. U kožným lekárom nekontrolovaných prostitútok je výskyt syfilisu, AIDS, kvapavky. U kožným lekárom kontrolovaných pracovníčok erotických salónov je hlavným problémom výskyt chlamýdiových, trichomonádových a ureoplazmových infekcií.
Čo má urobiť pacient pri podozrení na pohlavne prenosné ochorenie?
- Mojou prvou radou je vyhľadať kožného lekára a podrobiť sa u neho vyšetreniu. Varujem pred samoliečbou a inou neodbornou liečbou, ktorá má za následok zamaskovanie počiatočných štádii ochorenia a znemožnenie ich včasnej diagnostiky so všetkými následkami pre pacienta.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.