Viac ako dvadsať zákonov a rôznych správ zostalo otvorených práve pre neúčasť mnohých vládnych poslancov. Parlament bude o zákonoch hlasovať až na budúci týždeň. Poslanci však s odstupom času často ani nevedia, o čom hlasujú.
"V tom sa ani divá sviňa nevyzná," komentoval situáciu jeden zo zasvätených. Ďalší dokonca žiadal, aby poslancov v rokovacej sále zamkli. Na rokovaní sa v minimálnej miere zúčastňujú i poslanci HZDS - vo štvrtok podvečer sme v rokovacej sále nevideli ani jedného. Poslanci, ktorí sa označujú za disciplinovaných, tvrdia, že si to odnesú aj za chýbajúcich kolegov.
Za vlády HZDS, SNS a ZRS nebolo prerušovanie rokovania či hľadanie spravodajcov také časté - vládla prísnejšia disciplína. Poslanci neraz utekali z parlamentného bufetu od rozjedenej polievky hlasovať. Vnútroklubovým pravidlom boli v minulosti aj finančné pokuty, touto cestou sa však koaličné kluby uberať nechcú.
"Som presvedčený, že im to voliči v nasledujúcich voľbách zrátajú," povedal predseda poslaneckého klubu SMK Gyula Bárdos. "Poslanecký klub SMK je tu do nohy okrem ospravedlneného Bélu Bugára," dodal.
Šéf klubu SDĽ Jozef Tuchyňa si myslí, že práca parlamentu hlavne na júnovej schôdzi je choatická.
"Na poslednom poslaneckom grémiu som navrhoval, aby boli stanovené dni na rokovanie výborov, dni na stretnutia poslaneckých klubov a lehota, dokedy sa musia predložiť spoločné správy výborov k zákonom. Poslanci by si mali uvedomiť, že ich hlavné poslanie je práca v parlamente a nie rôzne iné činnosti dokonca často nesúvisiace s prácou parlamentu."
Marián Mesiarik z SOP povedal, že pokiaľ je "takáto organizácia práce, nečudujem sa ani poslancom, lebo majú poslanecké povinnosti aj mimo budovy parlamentu. Smrdí to od hlavy, toto nemá systém".
Šéf najsilnejšieho koaličného klubu SDK Roman Kováč tvrdí, že sú dva názory ako organizovať prácu pléna parlamentu. Jeden pripúšťa možnosť, že poslanci zabudnú, o čom sa rokovalo, ak sa hlasuje až s odstupom času. Druhý však hovorí, že je dobré, keď medzi rozpravou a hlasovaním ubehne istý čas, aby každý poslanec mohol zvážiť všetky súvislosti.
Súčasnú situáciu považuje Kováč za špecifickú a je istou výnimkou. "Zákon o konkurze a vyrovnaní má na sebe navesených ďalších 15 zákonov. Je logické, že nemôžeme hlasovať o jednotlivom zákone, ale o komplexe zákonov. Ak zmeníme niektoré veci v zákone o konkurze a vyrovnaní, môže to mať vplyv aj na ďalšie súvisiace zákony," povedal Kováč.
O novele zákona o konkurze a vyrovnaní poslanci rokovali v druhom čítaní už vo štvrtok večer, záverečné hlasovanie bude až na budúci týždeň. Podstatou zákona je posilnenie postavenia veriteľov a rozšírenie kompetencií správcu konkurznej podstaty. Počas konkurzu môže podnik naďalej prevádzkovať svoju činnosť. Konkurzné konanie sa musí podľa novely ukončiť do 18 mesiacov od jeho vyhlásenia. Podľa agentúry SITA poslanec P. Muránsky z KDH navrhol, aby rozhodnutia schôdze veriteľov vykonávali sudcovia. Podľa ďalšieho návrhu by sa na začaté konkurzné konania vzťahovala procedúra podľa schválenej novely. Nemali by sa však meniť hmotnoprávne podmienky už začatých konkurzných konaní.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.