vodcovská služba (SVS) Slovenský kras. SVS postupne umožní turistom a laickej verejnosti navštíviť šesť doteraz neprístupných horizontálnych a vertikálnych jaskýň v chránenej krajinnej oblasti biosferickej rezervácie Slovenský kras.
Krásnohorská jaskyňa, nazývaná tiež Buzgó, objavili rožňavskí jaskyniari v roku 1964. Jej dominantou je 32,6 m vysoký stalagnit, ktorý sa svojimi proporciami dostal do Guinnessovej knihy rekordov. Ku Kvapľu rožňavských jaskyniarov, ktorý je najväčší na svete, sa turisti dostanú pod dohľadom skúsených vodcov cez 700 metrov dlhý prehliadkový okruh, na ktorom musia prekonať prekážky po drevených lávkach, lanových traverzoch a rebríkoch. Jaskyňa Buzgó je zapísaná do Zoznamu svetového prírodného a kultúrneho dedičstva UNESCO. V obci Krásnohorská Dlhá Lúka očakávajú od sprístupnenia jaskyne ďalší rozvoj turistického ruchu na Gemeri, ktorý je známy množstvom prírodných a kultúrnych pamiatok.
Ako uviedol Ľudovít Gaál z Centra ochrany prírody a krajiny Slovenskej agentúry životného prostredia v Banskej Bystrici, na Slovensku je viac ako 4000 jaskýň, verejnosti je však prístupných zatiaľ len dvanásť. Sprístupnenie väčšiny z nich si vyžiadalo vážne zásahy do jaskynných ekosystémov. Členka výboru Slovenskej speleologickej spoločnosti Oľga Mihaľová vyzdvihla skutočnosť, že o jaskyňu sa budú starať jaskyniari, ktorí dokážu zabrániť devastácii nevyčísliteľných hodnôt. Ako uviedol správca jaskyne, speleológ Jaroslav Stankovič, návštevnosť bude regulovaná. Do jaskyne môžu vstúpiť od štyroch do desať osôb v čase od 15. júna do 15. septembra.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.