napríklad aj prostredníctvom exekúcie. Že to nie je vôbec vec príjemná, dokazuje aj skúsenosť vedenia spoločnosti Kopa Stav, s. r. o., Košice. Riaditeľ dopravno-mechanizačnej divízie tejto firmy Ing. Igor Filipovič nás včera upozornil na skutočnosť, že aj časť majetku ich firmy sa stala predmetom exekúcie. Ide vlastne iba o jednu tatrovku, ale vedenie Kopa Stavu má kvôli nej hlavu v smútku.
"Je pravdou, že máme záväzok vo výške 336 tisíc korún voči istému veriteľovi. Predmetom exekučného konania sa stala Tatra 815 valník. Máme len dve autá tohto druhu a preto by bolo pre nás veľmi nepríjemné, keby sme oň prišli. Keďže auto je vo výbornom technickom stave, šokovala nás aj cena, na akú tatrovku ohodnotil znalec Ing. Ján Kráľ, predstavujúca iba 85 tisíc korún," pustil sa do vysvetľovania Ing. Filipovič.
Podľa jeho názoru má auto hodnotu okolo tristotisíc korún, a tak sa voči ohodnoteniu znalca v zmysle zákona zástupcovia firmy odvolali. Z okresného súdu však dostali uznesenie zamietajúce ich námietky. Voči tomuto rozhodnutiu už nie je možné odvolať sa.
"Spomínané uznesenie bolo vydané prvého júna. O dva týždne, presne 14. júna, nám bolo do firmy osobne doručené oznámenie o termíne dražby, ktorá sa mala konať hneď na druhý deň ráno," upresnil I. Filipovič. "Na tejto dražbe sa prakticky za babku dostal nový majiteľ k nákladnému autu."
Vedenie Kopa Stavu uvažuje o spätnom odkúpení tatrovky. Nový majiteľ by aj súhlasil s predajom auta späť jeho pôvodným majiteľom, ale za cenu riadne prevyšujúcu dražobných 85 tisíc. Ing. Filipovičovi a jeho kolegom nejde do hlavy, ako sa môže hodnotný majetok predávať tak pod cenu. Navyše ide o vozidlo, ktoré je pre chod stavebnej firmy nevyhnutné.
O stanovisko sme požiadali exekútora JUDr. Jána Borovského.
"Pri jednoduchých veciach môže cenu určiť aj sám exekútor. Pokiaľ ide o cennejší majetok, je nutný posudok znalca, voči ktorému je možnosť odvolať sa, čo Kopa Stav aj urobil. Potom je už na príslušnom súde, aby zhodnotil, či je posudok vypracovaný správne. Tým, že súd námietky zamietol, potvrdil správnosť znaleckého posudku," zdôraznil J. Borovský.
Podľa novely Exekučného poriadku platnej od novembra minulého roku je podľa neho exekútor viac-menej len vykonávateľom súdnych rozhodnutí. Jána Borovského sme sa opýtali, ako má vlastne postupovať povinný, teda dlžník, ak chce predísť predaju svojho majetku formou dražby v rámci exekúcie.
"Aj keby boli zástupcovia Kopa Stavu prišli na dražbu včas a zložili by 85 tisíc, dražbu by som zastaviť nemohol. Podľa Exekučného poriadku tak môžem spraviť len v prípade, keď sa vyrovná celá dlžná čiastka, ktorá je v tomto prípade takmer polmiliónová. Tých 85 tisíc korún by sa teda len zaúčtovalo ako plnenie pohľadávky. A prečo také šibeničné termíny? Sú známe snahy majiteľov firiem, keď sa dozvedia o exekúcii, narýchlo predať majetok. Preto musia exekútori v snahe predchádzať podobným prípadom postupovať veľmi rýchlo a pružne," uzavrel Ján Borovský.
Aj v tomto prípade teda platí, že omnoho jednoduchšie ako hasiť a riešiť problémy, je predchádzať im. Vedenie Kopa Stavu o svoju tatrovku prišlo a keďže jej predajná cena bola len 85 tisíc, podstatnú časť záväzku im ešte len ostáva splatiť. V snahe vyhnúť sa podobným problémom vyvstáva teda potreba v čo najkratšom čase záväzok uhradiť.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.