financovaním aparátu KDH vrátil začiatkom júna opäť do vrcholovej politiky. Finančná polícia nepotvrdila podozrenie z nelegálneho financovania štruktúr KDH, ktorého sa mal dopustiť tým, že regionálnych funkcionárov hnutia mal na výplatnej listine svojej firmy uvedených ako manažérov inzercie pre kresťanský týždenník Fakty.
Počas vyšetrovania ste prerušili činnosť v predsedníctve KDH s tým, že ak sa dokáže vaša nevina, vrátite sa. Z tohto pohľadu by vás táto "milosť" mala tešiť...
- Všetko to boli neopodstatnené obvinenia, ktoré vychádzali z kruhov od Ivana Lexu st. ako spolumajiteľa istého vydavateľstva a veľmi ochotne sa toho chytili niektorí ľudia zo súčasnej SDKÚ. Pozrite sa, moje svedomie je čisté a preto aj pravda vyšla najavo. Keďže ma však táto aféra dosť poškodila, 22. júna podávam žalobu na vydavateľstvo, ktoré o nás písalo nepravdy. Za firmu TV Com si budeme nárokovať päťmiliónové odškodné a ďalších 500 000 za poškodenie môjho dobrého mena.
Čosi sa hovorilo aj o vašej "nadštandardnej" spolupráci s firmou Siemens. Kvôli tomu ste sa nakoniec neocitli ani na kandidátke SDK v predchádzajúcich voľbách...
- Áno, bývalému poslancovi V. Miškovskému sa podarilo vytiahnuť zmluvu s touto firmou a narábal s ňou už pred voľbami. Považujem to za veľmi neseriózne, že sa niečo také vyťahuje na verejnosti aj napriek obchodnému tajomstvu. Preto ani líder vtedajšej SDK M. Dzurinda nechcel, aby som kandidoval, lebo by to mohlo poškodiť stranu. Nakoniec to ale bolo v poriadku, že ma prešetrovala finančná polícia a Daňový úrad, pretože po takej inventúre už nemám žiadne obavy pred daňovými kontrolami. Finančná polícia mi potvrdila, že u nás nikdy nedošlo k žiadnym čiernym dušiam na našej výplatnej listine, praniu špinavých peňazí alebo braniu úplatkov, či nejakých provízií.
Spomínali ste, že KDH chýba profesionalita k tomu, aby hralo na slovenskej politickej scéne významnejšiu úlohu...
- Je ešte stále čas, aby sa kormideľníkom stal muž, ktorý dokáže otočiť kormidlom a zmeniť smer. A k tomu je potrebné príťažlivo osloviť hlavne mladú generáciu. Denne sa stretávam s mladými ľuďmi, ktorí túžia po zmene.
Lenže práve program KDH mladým ľuďom príliš nereže...
- Zásadný problém tých ľudí, ktorí chcú vstúpiť do politiky, je že uprednostňujú svoju osobnú kariéru. Už aj v predchádzajúcich parlamentných voľbách som narazil na mladých ľudí, ktorí túžili len po kariére a presadení svojich záujmov.
Pred dvoma týždňami prekvapilo našu verejnosť rozhodnutie vášho predsedu Jána Čarnogurského opätovne nekandidovať na post predsedu KDH. Ako sa z pozície jedného z jeho najbližších spolupracovníkov na to pozeráte?
- Všetko, čo v poslednej dobe povedal, sa v médiách obracalo proti nemu. Tento útok bol značne sústredený. Nekandidovanie Jána Čarnogurského na post predsedu hnutia dozrievalo dlhšie a rozhodol sa k nemu aj po útokokoch zo strany médií na svoju osobu...
Ján Čarnogurský teda nezvládol tlak médií, a preto sa rozhodol odísť z najvyššej funkcie v KDH?
- Nie, naopak. Takýmto riešením ho elegantne zvládol. Cesta na to, aby slobodne prezentoval svoje názory už preňho nie je predurčená v tom, aby vystupoval ako predseda strany.
Vaše hnutie sa v prieskumoch verejnej mienky momentálne nachádza na úrovni 3-4 percent. V prípade pretrvávania takejto situácie je po nasledujúcich voľbách ohrozená vaša účasť v NR SR.
- Na Slovensku sa ku kresťanstvu hlási väčšina spoločnosti, no dianie v nej určuje skôr liberálna menšina. Už Svätý otec poznamenal, že ak sa kresťan dá dokopy s liberálom, oslabuje ho to. V našej krajine drieme 40 percent voličov stotožnených s ideálmi kresťanskej demokracie.
Lenže sotva jedna desatina z nich vás momentálne podporuje...
- A práve to je varovný signál, že našu politiku nerobíme dobre. Jednoducho tie skupiny nevieme správne osloviť a potom nám utekajú do iných zoskupení. Myšlienky KDH sú síce veľmi dobré, no už horšie je to s ich realizáciou. Z nášho hnutia však naštastie odišli ľudia, ktorí v ňom nemali čo hľadať. Napríklad "vybehol" od nás súčasný premiér M. Dzurinda.
Môžem tomu rozumieť tak, že KDH má problém stotožniť sa s politikou súčasnej vlády?
- Je veľmi dôležité, aby sme v nasledujúcom období prehodnotili bianko šek, ktorý KDH po voľbách podpísalo tejto vládnej koalícii. Sme ako lodička, ktorá sa rúti k hlbokému vodopádu. Ak toto vládne zoskupenie bude pokračovať týmto smerom, KDH sa odmieta na tom spolupodielať. Okrem toho u nás takmer neexistuje žiadna národná hrdosť. A aj s tým musíme niečo robiť...
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.