drese s čiernou orlicou na hrudi zväzový tréner Berti Vogts. K tejto situácii došlo ešte pred MS 1998 počas priateľského stretnutia Nemecka na Malte. Tým nervóznym hráčom bol muž, ktorý svojim celým menom akosi s tými ostatným neladil.
Paulo Roberto Rink sa neskôr s touto situáciou zveril novinárom. "Ľahko sa to povie, nebuď nervózny. Ja som však strašne bol, aj keď išlo o stretnutie na Malte. Hlavou mi vírili otázniky. Čo keď niečo pokazím? Myslím, že "čistému" Nemcovi by sa to skôr prepáčilo. Môj debut však bol ostro sledovaný. Čo keď by po mojich kiksoch niekto povedal: načo ho tu ťahali?" V tomto smere mal Rink pravdu, prebehlo totiž len pár mesiacov od reprezentačného debutu Seana Dundeeho, pôvodom z Južnej Afriky, a celé Nemecko na tento ťah Bertiho Vogtsa nadávalo. Dundee očakávania nesplnil, navyše sa zranil a veľké manévre okolo neho vyšli nazmar. Rinkov debut však prebehol bez komplikácií. Hral dobre a nováčikovskú trému na ňom vôbec nebolo vidieť. "Všetko zo mňa padlo, keď som už bol na ihrisku. Ináč, až do tohto momentu som neveril, že za nemeckú repre nastúpim. Stále som si myslel, že niekto príde a povie: sorry, tuná to máte zle vyplnené, tu zas chýba pečiatka. Keď som však začul nemeckú hymnu, cítil som, ako sa nabíjam energiou." Pre niekoho možno patetické slová. Tí, ktorí však Rinka poznajú, trvdia, že sú úprimné. Nakoniec už v Brazílii stále zdôrazňoval,že on je Nemec. Ako to vlastne všetko začalo?
MT: Kľúčový moment kariéry - pradedova svatba
Píše sa rok 1904. Po vyštudovaní na preslávenej univerzite v Heidelbergu sa istý Hermann Rink, pradedo Paula Roberta, preplavil na parníku z Hamburgu do Brazílie. V tomto období nič svetoborné, do Južnej Ameriky, zvlášť do Brazílie, Argentíny a Paraguaja, prúdilo pomerne veľa Nemcov, ktorí predpokladali (zvyčajne správne), že šikovní obchodníci môžu v juhoamerických pomeroch roztočiť slušný biznis. Aj Hermann Rink putoval do Brazílie s obchodnými zámermi, ktoré mu stopercentne vyšli. Tak, že si mohol dovoliť aj malé hobby - v krajine kávy začal zapúšťať korene futbal. Hermann Rink vstúpil do jedného klubu, volal sa Germania. Pri jeho začiatkoch už podľa názvu stáli Nemci, konkrétne Hans Nobiling a Hermann Friese. Mimochodom, klub stále existuje. Pravda, už pod názvom Associao Pinheiro futebol Clube a v súčasnosti hrá prvú ligu brazílskeho štátu Rondonia. Ináč, práve uvedení dvaja páni sú hodnotení ako priekopníci futbalu v Brazílii. Práve oni založili Ligu Metropolitana, ktorú otvoril vyzývací zápas medzi výbermi Rio de Janeiro a Sao Paulo. Poďme však späť ku Hermannovi Rinkovi. Po pár rokoch pobytu v Brazílii sa oženil. Vzal si krajanku - Nemku. Nemcovi a Nemke sa logicky narodil Nemec, to už hovoríme o dedovi Paula Roberta. V jeho žilách teda prúdila čistá nemecká krv. A nemecké zákony, týkajúce sa možnosti získania občianstva, hovoria o tom, že aspoň jeden zo starých rodičov musí mať preukázateľne nemecký pôvod. Ak by si teda Hermann Rink vzal atraktívnu Brazílčanku, Paula Roberta by sme na EURO 2000 nevideli...
MT: U farmaceutov v Leverkusene
Samozrejme, že Paulo Roberto by mohol mať najčistejší árijský pôvod a z hľadiska nemeckého futbalu by to bolo zbytočné. Rink však bol talent na pohľadanie a aj to zavážilo. Ako každý brazílsky chlapec, aj on radšej dral loptu na ulici, ako zadok v škole. Neznamená to však, že by rodák z Paraná (nar. 21. februára 1973) patril ku záškolákom. Naopak, dokonca vyštudoval politické a hospodárske vedy. Predovšetkým však hrávbal futbal. Najprv za Atlético Paranense, potom išiel, vďaka "nedisciplinovanej povahe", na hosťovanie do Chapocoense Santa Catarina. Zo Santa Catariny ho do Paranense stiahli v roku 1994, bola to akási odpoveď na to, že do Chapocoense zrazu začali veľmi často chodiť lanári z Palmeiras Sao Paulo. V Paranense odohral 59 stretnutí, v ktorých dal 57 gólov a stal sa najlepším strelcom klubovej histórie. Medzitým sa oženil, jeho Ráquel je učiteľkou angličtiny. Potom, po krátkej anabáze v FC Santos, prišla v roku 1997 ponuka z "vlasti". Farmaceutický klub z Leverkusenu, Bayer, v 90. rokoch staval na Brazílčanoch. Do Talianska akurát z Leverkusenu odchádzali Zé Elias a Paulo Sergio, naopak novými posilami boli ďalší "kanárici" Zé Roberto a Emerson. Ku nim chcel Bayer ďalší podobný naturel, navyše tu bola možnosť mať v tíme Brazílčana vedeného ako Nemca. Legionára, ktorý však nenapĺňa legionársku kvótu. A tak sa spustila mašinéria, na konci ktorej bolo rýchle a bezproblémové občianstvo. Právnici Leverkusenu tak uľahčili aj prienik Rinka do repre. Po výkonoch v drese Bayeru si ho všimol aj Vogts. "Pradedo i dedo by na mňa boli hrdí," vyznal sa raz, samozrejme v reprezentačnom drese, Rink. Na MS 1998 vo Francúzsku nakoniec nenastúpil, po neúspešnom Pohári konfederácií v Mexiku v lete minulého roka zas z kádra vypadol. V marci tohto roku ho opäť objavil tréner Erich Ribbeck. Svoju úlohu zohrala skutočnosť, že Ribbeck verí Ulfovi Kirstenovi. Teda kanonierovi, ktorý by bez Rinka nastrieľal možno polovicu svojich gólov v Leverkusene. V úvodnom zápase proti Rumunsku, nakonec ako celý nemecký tím, Rink veľmi nežiaril. Proti technickým Rumunom (ôsmy zápas Rinka v drese Nemecka) sa to vraj od neho ani nečakalo. Proti Angličanom by práve brazílsky "kanárik" mohol byť tým pravým..
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.