úzadí postávajúca Naina Jeľcinová. Hoci jej prvá návšteva v zahraničí 13. a 14. júna už "zapadla prachom", Ľudmila Putinová urobila na Španielov ohromujúci dojem. Zapôsobila na nich výberom miest, ktoré chcela navštíviť, no predovšetkým plynulou španielčinou, konštatuje nemecká agentúra DPA.
Táto 43-ročná bývalá letuška bola až doteraz pre svet veľkou neznámou. Vyhýbala sa totiž publicite ešte viac ako Naina Jeľcinová, prezývaná "babička Naina". Ale počas návštevy Španielska Ľudmila Putinová prejavila svoj nezávislý charakter a namiesto toho, aby, ako sa na prvú dámu patrí, sprevádzala manžela, požiadala o možnosť navštíviť jazykový inštitút. Denník El Mundo dospel k jednoznačnému záveru: "Miluje Španielsko."
Ľ. Putinová má totiž štátnicu zo španielčiny a skutočne úprimne sa zaujímala o aktivity Cervantesovho inštitútu v mestečku Alcala de Henares neďaleko Madridu, ktorý podporuje výučbu španielčiny v zahraničí. No i keď dokonale ovláda jazyk obyvateľov Iberského polostrova, na každom kroku ju sprevádzal tlmočník. Prvá dáma Ruska však ani na okamih nezaváhala a porušila protokol, aby perfektnou španielčinou vyjadrila svoj obdiv nad mestom, ktoré je "také staré a také krásne" a v ktorom sa v roku 1547 narodil Miguel de Cervantes, autor nezabudnuteľného Dona Quijota.
Ľudmila Putinová bola nadšená Španielskom, dokonca vraj uvažovala, že si tam svoj pobyt predĺži a manžela pošle na štátnu návštevu Nemecka samého. Tento plán bol však príliš odvážny i pre nezávislú Ľudmilu, a možno chcela manželovi pomôcť získať si svojím šarmom aj srdcia Nemcov, hovorí totiž výborne po nemecky.
Vladimir Putin, najmocnejší muž Ruska, ktorý výborne rozumie Nemcom a ich jazyku, napokon využil aj sám svoje jazykové znalosti počas pobytu v Berlíne a hoci hovoril po rusky, niekoľkokrát korigoval tlmočníka, keď sa dopustil nepresností pri preklade.
Jeho rečové schopnosti urýchlili aj oficiálne rokovania a osobné spoznávanie sa s nemeckým kancelárom Gerhardom Schröderom, pretože nepotreboval tlmočenie do ruštiny.
Vladimir Putin sa podrobne zoznámil s obyvateľmi Nemecka - prinajmenšom jeho východnej časti - počas svojho dlhoročného pôsobenia v tejto krajine v poverení sovietskej tajnej služby KGB. V televíznom rozhovore dokonca uviedol, že nemčina sa používa aj v jeho rodinnom kruhu - koniec-koncov obe jeho dcéry strávili detstvo v Drážďanoch, až do návratu Putinovcov do bývalého Sovietskeho zväzu roku 1990.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.