slobody sa udeľuje ako ocenenie boja, ktorý novinár vedie vo svojej krajine za slobodu tlače. Cenu udelili Najúfovi počas 53. výročného zasadnutia Svetovej asociácie novín (WAN), konajúceho sa v dňoch 12.
Nizár Najúf, šéfredaktor sýrskeho mesačníka Hlas demokracie a generálny tajomník Výboru na obranu slobody a demokracie v Sýrii, bol zatknutý v januári 1992 a v marci tohto istého roku ho Najvyšší súd sýrskej bezpečnosti odsúdil na 10 rokov nútených prác za "účasť v zakázanej organizácii".
Podľa WAN, ako aj organizácie Amnesty International (AI) a organizácie Reportéri bez hraníc (RSF), ktoré sa postavili na Najúfovu stranu a pokúšali sa ho obhajovať, bol sýrsky novinár niekoľkokrát mučený. Za uplynulých osem rokov väznenia Najúf niekoľkokrát začal hladovku. Sýrsky novinár má zdravotné ťažkosti: má postihnuté dolné končatiny a zlomenú chrbticu. N. Najúf môže chodiť len s pomocou paličky a má infekciu oka. Podľa informácií WAN údajne trpí aj formou leukémie, vyžadujúcej si chemoterapiu. Sýrske úrady mu však túto liečbu odmietajú umožniť.
Natíska sa otázka, či zmeny na čele Sýrie - po sobotňajšom úmrtí prezidenta Háfiza Asada - povedú k prepusteniu novinára Nizára Najúfa na slobodu do roku 2002, uzatvára Libération.
Autor: Paríž 15. júna (TASR)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.