nás zatiaľ, na rozdiel od vlaňajška, telekomunikácie neodpojili ani raz, v prevádzke máme len tri telefónne linky. Jedna je moja, druhá patrí požiarnikom a tretia civilnej ochrane. Okrem toho, máme tu kartový verejný telefónny automat. Ak chcú naši pracovníci vybavovať stránky, musia si pri ňom vystáť frontu, kým prídu na rad, aby mohli telefonovať," niekoľkými málo slovami načrtol alarmujúcu situáciu v oblasti štátnej správy prednosta Okresného úradu v Gelnici Michal Kuchta.
Ako uviedol ďalej, úradníkom chýba základné materiálne vybavenie. Dokonca, keď chcú vystaviť tlačivo, najprv si ho musia ísť kúpiť za vlastné do papiernictva, ktoré sa nachádza cez ulicu, a až potom môžu uspokojiť byrokratického šimla. "Neviem dokedy ešte budeme dostávať energie na dlh. Náš kolaps nastane pravdepodobne s privatizáciou strategických podnikov, ktoré sú ešte stále v rukách štátu. Jediným našim doterajším šťastím je skutočnosť, že ako štátna správa sa stále akosi dokážeme dohodnúť so štátnymi podnikmi na zhovievavosti. A to i napriek tomu, že naše dlhy voči dodávateľom siahajú až do roku 1997," uviedol ďalej prednosta.
Bieda štátnej správy je len jedným z ukazovateľov biedy celého okresu. Približne každý tretí dospelý občan je tu bez trvalého pracovného pomeru. Ale sú oblasti, ako napríklad v okolí Richnavy, Nálepkova či Švedlára, kde sa miera nezamestnanosti pohybuje medzi 50 až 60 percentami. Viac ako pätina občanov v Gelnickom okrese žije v stave hmotnej núdze. Mesačne sa tu v rámci sociálnej pomoci vyplatí poberateľom viac ako 12 miliónov korún.
"Súčasný systém sociálneho zabezpečenia už presiahol možnosti nášho štátu. Spôsobila to nielen sociálna politika, ktorá sa tu praktizuje, ale aj staré myslenie našinca, ktorý ho ani rokmi nedokázal zmeniť. Väčšina tých, čo sú odkázaní na pomoc štátu sú presvedčení, že ten štát je tu len na to, aby sa o svojich občanov staral. Pritom ich ani nenapadne, že za seba zodpovedajú v prvom rade oni sami. Ak urýchlene nedôjde ku zmene legislatívy, dočkáme sa výbuchu časovanej ekonomickej bomby," skonštatoval Michal Kuchta a dodal, že napriek nízkej životnej úrovni považuje Slovákov za vynaliezavý národ.
Jeho slová ilustroval vedúci odboru sociálnych vecí okresného úradu. "Mali sme takého poberateľa dávok sociálnej pomoci, ktorý si v priebehu dvoch rokov, čo oficiálne nikde nepracoval, kúpil dve autá na lízing a za tretie ojazdené zaplatil 180 tisíc v hotovosti. Samozrejme, že v takýchto a podobných prípadoch si musíme zobrať na pomoc políciu," povedal nám Michal Fedor, ktorý za vynaliezavosť považuje aj schopnosť niektorých spoluobčanov získať nezákonným spôsobom či už štátnu sociálnu dávku alebo dávku sociálnej pomoci, ktoré sa od nich potom dajú len veľmi ťažko vymôcť späť. Gelnický okresný úrad má pohľadávky tohto druhu prevyšujúce päť miliónov korún. "Vieme o čiernej práci i o fenoméne fiktívnej práce. Problém je však dokázať neoprávnené poberanie dávky a ešte ťažšie je získať ju späť. Len málo je takých prípadov, že sa niekomu podarí výrazne zbohatnúť, ako napríklad spomenutému občanovi. Väčšina ľudí v našom okrese totiž nemá nelegálne nadobudnuté finančné prostriedky z čoho vrátiť," uviedol na záver M. Fedor.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.