dome Hviezdoslav na Štrbskom Plese. Veterné poryvy, dosahujúce miestami rýchlosť cez 100 kilometrov za hodinu, nevydržala strecha tohto zariadenia, ktoré sa aj tak pozvoľna už pripravovalo na rozsiahle rekonštrukčné práce. S otázkami, aká je teraz situácia v liečebnom dome a kedy sa pripravuje jeho renovácia, sme sa obrátili na Mariána Oravca, riaditeľa akciovej spoločnosti Kúpele Štrbské Pleso, ktorej toto zariadenie patrí.
"Všetci pevne dúfame, že do Veľkej noci bude liečebný dom opäť uvedený do prevádzky. Motivuje nás skutočnosť, že v období po nej je kompletne vypredaný," povedala nám bezprostredne po noci hrôzy správkyňa Hviezdoslava Daniela Kordová. Ako sme sa neskôr dozvedeli, likvidácia následkov besniaceho vetra a oprava strechy postupovala podľa vopred stanoveného časového harmonogramu. Napriek tomu sa vyskytli aj isté komplikácie.
"Hoci sme boli so stavebnými prácami hotoví v priebehu dvoch týždňov, počasie nás nešetrilo. Cez otvory v streche nasnežilo dovnútra budovy a časť vrchného poschodia objektu je doteraz nepoužiteľná. Na úplné zbavenie sa vlhkosti, ktorá sa tam po kalamitných dňoch udomácnila, nepomohlo ani niekoľkotýždňové intenzívne vetranie," informoval nás o aktuálnom stave vecí riaditeľ spoločnosti Kúpele Štrbské Pleso.
Práve tieto udalosti evokovali našu nasledujúcu otázku týkajúcu sa plánovanej generálnej rekonštrukcie celého objektu. "Áno, máme ju v pláne. Lenže celá vec je trochu zložitejšia. Potrebné je získať prijateľný úver alebo nájsť strategického partnera, ktorý by do projektu išiel spoločne s nami. Hľadáme však takého partnera, ktorý by po realizácii rekonštrukčných prác dokázal zabezpečiť aj využitie objektu," skonštatoval Marián Oravec.
Ako ďalej uviedol, kým vietor spôsobil na streche liečebného domu Hviezdoslav škody asi za štyri milióny korún, na komplexnú rekonštrukciu objektu je potrebných odhadom 300 až 750 miliónov. Medzičasom sa už uskutočnili rokovania s viacerými potencionálnymi partnermi, pričom jednou z podmienok je vybudovanie prístavby slúžiacej ako kongresová sála s kapacitou minimálne 300 kresiel. V tomto bode sa však vyjadril pomerne skepticky. Každá nová stavebná aktivita na území Tatranského národného parku, obzvlášť keď je to na brehu turistami často navštevovaného Štrbského Plesa, totiž vždy zahrá na citlivú strunu ochrancov prírody.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.