pripravovaných zákonov. Potom už bude jasné, že reforma pokračuje a známe sú aj ďalšie následné kroky. Budúci rok na jeseň prídu na rad komunálne voľby a spustenie refomy do praxe by malo nastať k prvému januáru 2002," skonštatoval včera na stretnutí so starostami a primátormi Popradského okresu autor koncepcie reformy verejnej správy Slovenska Viktor Nižňanský.
"Reforma verejnej správy sa na Slovensku robí prakticky od roku 1990. Stále sa však akosi nedarí rozbehnúť ju. Jedna vláda ju nestihla realizovať na začiatku svojho volebného obdobia. Ďalšia s ňou zase nechcela začínať na jeho konci, aby sa nepopulárnymi opatreniami nepripravila o voličov. A tak sa stalo, že sa reforma obmedzila len na zmeny uskutočniť čo najrýchlejšie. Aby sa ani náhodou nestalo, že kompetencie sa presunúť podarí, ale z požadovaných financií prejde na samosprávu len polovicu. Nesmieme otáľať," vyhlásil Nižňanský.
Potrebné je tiež, podľa neho, doriešiť ambície viacerých miest ašpirujúcich na sídlo navrhovaných vyšších územných celkov. Aktuálny je nielen duel medzi Popradom a Spišskou Novou Vsou, ale aj medzi Martinom a Ružomberkom, Banskou Bystricou a Zvolenom, ako i medzi Rimavskou Sobotou a Lučencom. Aj preto som nedávno navrhol, aby túto otázku vyriešili poslanci mestských a obecných zastupiteľstiev v akomsi referende. Tu zostáva rozhodnúť, či hlasy z obcí budú rovnocenné s mestskými alebo sa zvolí iný kľúč.
Autor koncepcie reformy ďalej vysvetlil prítomným reprezentantom regionálnych samospráv, na akých pilieroch by chcel vybudovať novú verejnú správu na Slovensku. Prvý pilier by podľa neho malo predstavovať odovzdanie kompetencií i finančných prostriedkov v odhadovanom objeme 40 až 50 miliárd korún v prospech samosprávy. Druhým je dekoncentrácia štátnej moci, alebo inak povedané priblíženie rozhodovania radovému občanovi. Na pleciach vlády by tak zostala povinnosť rozhodovať len o strategických veciach, pričom zvyšok problémov by sa riešil priamo v regiónoch. Tretím pilierom je odštátnenie, aby štátna správa nemusela vykonávať činnosti, na ktoré je určený napríklad tretí sektor alebo samospráva. Posledným pilierom koncepcie je racionalizácia štátnej správy na úrovni okresov, krajov i ministerstiev.
"Aj ciele reformy sú zrejmé. Chceme posilniť štát ako taký a v rámci neho prirodzene miestne a regionálne samosprávy. Zámerom je, aby sa pri rozdeľovaní financií zohľadňovali špecifiká jednotlivých regiónov a aby sa čo najviac kompetencií dostalo do rúk priamo volených predstaviteľov regionálnych samospráv," skonštatoval Nižňanský a dodal, že len takýmto spôsobom, čiže motiváciou zapojenia sa do kontrolnej činnosti svojich volených zástupcov, sa podarí zvýšiť dlhodobo upadajúci záujem občanov o veci verejné.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.