Korzár logo Korzár

Vysoké Tatry sa pozabudli odvolať v zákonnej lehote

Poprad - V posledných dňoch sa mimoriadne vyostrila situácia okolo uplatňovania zákonných úprav podtatranských obcí na svoje katastrálne územia,

zasahujúce do Vysokých Tatier, resp. do Tatranského národného parku. Ide vlastne o oddeľovanie katastrálnych území podtatranských obcí od katastra mesta Vysoké Tatry, resp. od TANAP-u. To bolo hlavnou témou tlačovej besedy, ktorú zvolal Okresný úrad v Poprade.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

"Veci sa musia čo najskôr riešiť a usporiadať v zmysle platných zákonov SR," zdôraznil v úvode prednosta OÚ Milan Baran. O čo vlastne ide, vysvetlil vedúci katastrálneho odboru OÚ v Poprade Emil Ďuriač. "Podľa zákona č. 162 z roku 1995 a v zmysle zákona o Vysokých Tatrách a Tatranskom národnom parku z roku 1947, boli podtatranským obciam odňaté územia zasahujúce do Vysokých Tatier. Tento zákon v paragrafe 52 katastrálneho zákona však umožňuje, aby obce požiadali o prinavrátenie ich pôvodných území. Tak sa aj stalo. Svoje zákonné požiadavky uplatnilo od roku 1997 trinásť podtatranských obcí. Ide o obce Východná, Podbanské, Štrba, mesto Vysoké Tatry, Važec, Liptovská Kokava, Mengusovce, Štôla, Gerlachov, Batizovce, Nová Lesná, mesto Spišská Belá a obec Rakúsy. Ide o zmenu nielen hraníc okresu, ale aj kraja. Tie obce a mestá, ktoré nedoložili podľa nami stanovenej lehoty, t. j. do 60 dní, doklady, ktoré stanovuje zákon, nemohli byť zaradené do rozhodovania o prinavrátení svojich katastrálnych území. Najdôležitejším dokladom, ktoré orgány štátnej správy požadovali, boli geometrické plány. Vzhľadom na to, že také geometrické plány stoja od 500 tisíc do jedného milióna korún, okrem obcí Pribylina, Východná, Štrba a mesta Vysoké Tatry k dnešnému dňu nijaká ďalšia obec ani mesto nepredložili. Ich požiadavky boli preto v ďalšom konaní pozastavené. Teda čo sa týka týchto obcí, nie je zatiaľ možné ďalej konať," vyjadril sa k celej záležitosti vedúci katastrálneho odboru OÚ v Poprade E. Ďuriač.

SkryťVypnúť reklamu

Obce Východná, Pribylina, Štrba a mesto Vysoké Tatry síce všetky potrebné doklady v stanovenom termíne predložili, ale všetky ich podania skončili na krajskom súde. Stala sa aj taká vec, že voči rozhodnutiam orgánov štátnej správy sa napríklad mesto Vysoké Tatry zabudlo odvolať v zákonnej lehote. V prípade Vysokých Tatier ide o veľmi podstatnú vec. To vlastne zapríčinilo, že rozhodnutie krajského súdu je platné a vykonateľné. Teda vlastne má dôjsť k tomu, aby časť územia Vysokých Tatier bola odovzdaná Stredoslovenskému kraju.

"My sme v ničom neporušili katastrálny zákon. Postupovali sme presne podľa jeho ustanovení. Ukázalo sa však, že nie je jednoznačný výklad v súčasnosti platných zákonov a osobitne čo sa týka katastrálnych území. Každý si ich vysvetľuje po svojom. Sú veľké medzery v ich zosúladení. Zákony sú vo vzájomnom rozpore," skonštatoval E. Ďuriač. "Pokiaľ ide o mesto Vysoké Tatry, tomu zostalo v zmysle právneho poriadku iba jedno - jediné riešenie - podať mimoriadny opravný prostriedok na pozastavenie výkonu odovzdania katastra. Tento stav sa zatiaľ rieši," dodal.

SkryťVypnúť reklamu

Veľkým problémom sa ukazuje register obnovenej evidencie pôdy. Ním sa mala a má riešiť neidentifikovaná pôda a pôda neznámych vlastníkov. Obce a mestá by mali tieto registre čo najskôr skompletizovať, ako aj zjednotené registre, do pôvodného stavu. Obce, ani samotní vlastníci však na to nemajú finančné zdroje. Dopláca na to v prvom rade občan. Všetko sa potom vybavuje zdĺhavo, nedodržiavajú sa zákonné lehoty na zápis vlastníctva alebo vklady vlastníctva do evidencie katastrálnych úradov.

Najčítanejšie na Korzár

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  3. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  4. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  5. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  6. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  7. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  8. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 104 229
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 22 259
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 12 080
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 7 126
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 791
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 5 240
  7. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 544
  8. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 4 515
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu