Podľa schváleného postupu sa 61 percent majetku predá strategickému investorovi, 34 percent ostane naďalej v portfóliu Fondu národného majetku SR a päť percent sa odporúča predať zamestnancom podniku.
Oslovili sme riaditeľa štátneho podniku Petra Schvalba a opýtali sme sa ho na to, aký bude ďalší postup v privatizácii podniku. "Pôjde o štandardný postup. Ministerstvo zdravotníctva SR predloží privatizačný projekt Ministerstvu pre správu a privatizáciu národného majetku SR, a potom sa vyhlási verejná súťaž," skonštatoval riaditeľ Schvalb.
Zároveň dodal, že štátny podnik má vypracovaný a odovzdaný základný privatizačný projekt. Ďalej v spolupráci s rezortným ministerstvom vypracuje informačné memorandum (základné informácie o podniku - pozn. red.), ktoré sa následne poskytne záujemcom o privatizáciu. Privatizačný projekt by malo ministerstvo zdravotníctva odovzdať ministerstvu pre správu a privatizáciu do 25. júla.
Poznamenali sme, že rozhodovanie o privatizácii trvalo pomerne dlhú dobu. Ešte pred rokom sa totiž predstavitelia výkonnej i zákonodarnej moci v Imune pri svojich návštevách podniku presviedčali, že pre podnik je nevyhnutné nájsť vhodného strategického partnera v čo možno najkratšom čase. Trvalo však skoro rok, kým sa o privatizácii rozhodlo. Zaujímali sme sa preto, či to netrvalo príliš dlho, respektíve či táto dlhá lehota neovplyvnila prípadných záujemcov o privatizáciu Imuny.
"Trvalo to dlhú dobu, ale nakoniec sme radi, že sa o Imune rozhodovalo samostatne. Tým, že bola v balíku s ostatnými firmami, sa rozhodovací proces predlžoval. A čo sa týka záujmu? O Imunu je záujem. Dnes je ešte ťažko hovoriť, koľko firiem sa prihlási. To sa uvidí až po vyhlásení výberového konania," povedal P. Schvalb.
Opýtali sme sa tiež na prísun finančných tokov do Imuny v súčasnosti. Ako nám riaditeľ povedal, po návštevách predsedu vlády i parlamentu v minulom roku, sa finančné toky do Imuny výrazne zlepšili. "Od začiatku toho roku sa situácia opäť zvrtla veľmi negatívnym spôsobom. Financovanie v zdravotníctve je také zlé, že aj Imuna je plne vtiahnutá do týchto problémov. Kolotoč, ktorý tu bol aj predtým, keď každý každému dlhuje, je tu opäť."
Z riaditeľových slov ďalej vyplynulo, že štátny podnik má znovu problémy s platbami štátu a poisťovniam.
Takže privatizácia a strategický partner je pre Imunu jedným zo spôsobov ako vylepšiť celkovú ekonomickú situáciu podniku? - opýtali sme sa na záver.
"Otázka znie aj kedy to bude. V prvom rade totiž musí dôjsť k rekonštrukcii a modernizácii výroby, aby sa Imuna mohla uchádzať o zahraničné trhy. (Bez modernizácie Imuna nemôže získať certifikát s možnosťou exportu - pozn. red.) Pokiaľ bude firma viazaná z osemdesiatich percent na slovenský trh, tak aj privatizér bude mať finančné problémy. Predpokladom privatizácie však je aj to, že strategický partner prinesie nové trhy. Potom bude aj predpoklad iných, lepších finančných tokov ako doteraz," uzavrel riaditeľ štátneho podniku Imuna Šarišské Michaľany Peter Schvalb.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.