Korzár logo Korzár

"Zombies" a nová vlna

Aj keď sa slovenská scéna zmieta v nepredstaviteľnom chaose, v ktorom už i nelaický pozorovateľ stráca orientáciu, v celom tom zmätku sa predsa dajú

vysledovať dve povšimnutiahodné tendencie. Zaslúžia si pozornosť tým, že sú vzájomne protismerné a majú istú signalizačnú "pridanú hodnotu" pre budúcnosť.

Volanie po generačnej výmene v prvých straníckych sledoch je v slovenskej politike evergreenom, ktorý sa prvýkrát spieval v ten istý deň, keď sa na javisku objavil Róbert Fico. Objednávka však zostávala dlho neopätovaná, "zombies" z prvej porevolučnej vlny prežívajú dodnes. Ak vezmeme ktorúkoľvek relevantnú partaj a odčítame nejaké výnimky (môžeme ich nazvať aj omylmi), desať rokov sa v najvyšších funkciách drží ponovembrová garnitúra. Aby nedošlo k nedorozumeniu - netvrdíme, že Malíková či Migaš priamo povstali z poprevratového kvasu, do najvyšších pozícií sa ale katapultovali nie ako štýlové či programové alternatívy, ale ako personálne.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Práve táto jarná sezóna však veští prielom v tom zmysle, že do popredia sa plošne pretláča akási "new wave" (nová vlna) politikov. O Ficovi a jeho dvadsiatich percentách si môžeme myslieť naozaj čo chceme (odporúča sa to najhoršie), je však nepochybne nositeľom štýlovej zmeny, ktorou sa slovenská politika čiastočne "amerikanizuje" (marketingové techniky) i "haiderizuje" (sofistikovaný populizmus). Aj keď Fico v skutočnosti ani nie je "nová tvár" a môže ešte dopadnúť všelijako, je emblematickou figúrou pohybu, ktorý sa spúšťa.

Významné a príznačné pre tento pohyb je nedávne zvolenie Ľudovíta Kaníka za podpredsedu Demokratickej strany. Ide totiž o tú DS, v ktorej ešte prežíva a traumatizuje spomienka na ťah s Pavlom Hagyarim pred voľbami 1994. Masívna vôľa delegátov inovovať štýl a komunikačné techniky na kongrese v Prešove ale doslova prevalcovala odpor celého vedenia. Totálna podpora Kaníka je veľavýznamná práve preto, lebo DS je azda najväčšmi "stranou hodnôt a princípov", s vrodeným sklonom k ignorácii politického marketingu.

SkryťVypnúť reklamu

Podobným signálom je i včera ohlásená ašpirácia Daniela Lipšica na post podpredsedu KDH. Veľmi pravdepodobne by bola prišla i v prípade, ak by Ján Čarnogurský neoznámil svoju rezignáciu na predsednícku kandidatúru. Z doterajšieho pôsobenia Lipšica na poste vedúceho úradu ministerstva spravodlivosti sa dá spoľahlivo vyčítať, že je bytostne novou kvalitou nielen v užšom rámci KDH, ale celej slovenskej politiky.

Dramatický "obrodný proces" sa naplno rozprúdil i v SDĽ. Podpredsednícke kandidatúry Braňa Ondruša či Milana Ištvána sú pritom v tomto prípade iba povrchovou stránkou naštartovaného procesu. Tou hlbšou sú rôzne programové a sebareflektívne iniciatívy (Generácia 2000), reagujúce na trápny koaličný prejav SDĽ i krízu identity európskej ľavice.

SkryťVypnúť reklamu

Samozrejme, tohto roku ešte žiadny totálny puč tridsiatnikov nehrozí, nápor novej generácie ale asi okamžite vnesie do politiky obsahové i štýlové inovácie.

Protismerne k tomuto prúdu pôsobia zápasy o prežitie, ktoré rozpútali "zombies" napravo i naľavo od stredu. Všimnime si napríklad schizoidný stav funkcionárov Demokratickej únie, ktorí visia medzi SDKU a "rodnou stranou" v očakávaní jasného signálu, v akom drese je lepšie pokračovať, aby si ratovali politickú budúcnosť. Alebo šachy, ktoré rozohráva Ján Budaj; jeho zanietenie za "liberálnu politiku", ktorej budúcnosť si vie zrazu predstaviť vľavo i napravo, nie je o ničom inom, než o hľadaní parkety pre Jána Budaja do ďalších volieb. Ak veci pôjdu podľa predstáv, so svojimi odštiepencami z DU bude možno pri fúzii SOP a SDSS. Alebo Jaroslav Volf: po SDĽ, SDK už tentoraz pláva do náručia Hamžíka. Ten sa zase zlučuje s nulapercentnou SDSS iba kvôli značke, aby mal čo ponúknuť, až príde čas rokovaní s odpadlíkmi z SDĽ, ktorých možno poženie do exilu po zjazde Migaš.

A tak ďalej. Dostihy "zombies" s "novou vlnou" nie sú natoľko viditeľné ani príťažlivé ako trebárs rodeo v SDK, v konečnom dôsledku sú však pre budúcnosť slovenskej politiky oveľa určujúcejšie.

Najčítanejšie na Korzár

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  3. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  4. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  5. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  6. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  7. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  8. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 104 227
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 22 254
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 12 076
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 7 113
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 789
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 5 233
  7. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 544
  8. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 4 527
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu