na Slovensku dvojnásobne zvýšiť ceny elektrickej energie a strojnásobiť ceny plynu. V aide-memoire adresovanom slovenskej vláde to konštatuje Svetová banka. Tá zároveň vláde odporúča, aby tieto deformácie odstránila do roku 2005. Na vyhnutie sa cenovým šokom Svetová banka odporúča, aby vláda zvyšovala ceny okrem bežného inflačného rastu o ďalších 15 až 17 % ročne. Svetová banka však odporúča, aby Slovensko skončilo s fixnými tarifami, ktoré nezáležia od miesta odberu. Podľa nej je normálne, aby viac platil za elektrinu alebo plyn ten, ku komu je tieto zdroje ťažšie dostať - či už kvôli vzdialenosti alebo chrakteru reliéfu.
Nielen cenová politika v energetike sa stala terčom kritiky Svetovej banky. Absolútne rozdielne stanoviská má Svetová banka so slovenskou vládou v bolasti privatizácie. Banka totiž tvrdí, že ak sa elektrárne nerozdelia na jednotlivé výrobné jednotky a budú sa privatizovať ako celok, vláda za ich predaj získa oveľa menej peňazí. Nízke zisky z privatizácie by podľa Svetovej banky mali byť následkom nízkeho počtu záujemocv o Slovenské elektrárne ako celok.
"Len veľmi málo potenciálnych strategických investorov by bolo ochotných investovať naraz aj do tepelných, aj do atómových elektrární - najmä kvôli plánovanej odstávke Jaslovských Bohuníc," tvrdí Svetová banka. Rovnaký argument - maximalizáciu ziskov z privatizácie - používa Svetová banka aj pri podpore rozdelenia SPP na viac podnikov. V SPP sa totiž nachádza veľmi lukratívna časť oprganizujúca tranzit ruského plynu na západ, ale aj veľmi pochybná časť, ktorá musí za príliš nízke ceny predávať plyn na Slovensku. Ak bude vládať nútiť potenciálnych investorov, aby si spolu s lukratívnym tranzitom kúpili aj menej zaujímavú distribúciu plynu, výnoz z privatizácie SPP bude podľa Svetovej banky nižší ako pri predaji každej zložky zvlášť.
Autor: Dušan DEVÁN
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.