zariadeniach. Na východnom Slovensku sú vďaka širokej sieti stravovacích zariadení najpopulárnejšie stravné lístky vydávané spoločnosťou Sodexho Pass, ktorá odkúpila Šmakservis. Stravenky Sodexho Pass sa dodnes označujú ako "šmaklístky". Nebuďte však prekvapení, ak sa v niektorom obľúbenom zariadení už za "šmaky" nenajete. Sodexho totiž v týchto dňoch pristúpilo k zvýšeniu poplatkov a tak sa môže stať, že niektoré reštaurácie prestanú s touto firmou spolupracovať. Pre ukončenie spolupráce so Sodexho Pass sa rozhodol aj Ondrej Klima, majiteľ jednej z košických reštaurácií.
"Je mi ľúto, že som musel pristúpiť k takémuto riešeniu, avšak po tom, čo prišiel ku nám dealer Sodexho Pass s tým, že namiesto doterajších dvoch percent im budem z každého lístka platiť až 4 percentá, som sa rozhodol spoluprácu ukončiť," vyhlásil O. Klima.
Zvýšenie nákladov potrebou vyrobiť na tie štyri percentá pre Sodexho by sa totiž muselo zákonite premietnuť do cien v jeho reštaurácii, čím by boli postihnutí všetci zákazníci, nielen tí, ktorí platia "šmakmi". Tvrdí, že umožnením stravovania prostredníctvom stravných lístkov mu klientela nevzrástla, teda nie je odkázaný na ich prijímanie. Ondrej Klima nechápe, prečo Sodexho na rozdiel od iných stravovacích spoločností tak rapídne zvyšuje svoju maržu. Podľa neho majú totiž stravovacie spoločnosti minimálne náklady a zaujímavé príjmy.
"Sodexho berie percentá nielen od reštaurácií, ale aj od zamestnávateľov. Firmy im platia manipulačný poplatok od jeden a pol percenta až po tri percentá a možno aj viac. Peniaze od zamestnávateľov za predaj lístkov aj s touto maržou dostávajú pri ich predaji. Väčšina firiem berie pre svojich ľudí stravenky zhruba týždeň pred koncom mesiaca. Zamestnanci nimi platia priebežne až od začiatku ďalšieho mesiaca. My tieto lístky zhromažďujeme a raz za dekádu si ich nechávame preplácať v Sodexho," vysvetlil O. Klima.
Faktúra má desaťdňovú splatnosť, teda čakajú na svoje peniaze ďalších desať dní, s tým, že štyri percentá si stiahne Sodexho. Stravovacia firma tak takmer celý mesiac drží ich peniaze vo svojich rukách a môže ich obracať. Stačí jej iba inkasovať úrok v banke.
"Sťažujú sa na rast nákladov, ako je však možné, že napríklad Šmakservis vôbec nemusel brať percentá od reštaurácií? Zrejme im stačilo otáčať tieto naakumulované peniaze plus mali k tomu poplatok od zamestnávateľov. Ale Sodehxo, to je iný prípad...," poznamenal O. Klima.
Aby dokázal, že nejde o malé peniaze, hodil do kalkulačky pár čísiel. Pri predpoklade, že len v Košiciach používa "šmaky" 20 tisíc ľudí, od zamestnávateľa vezme Sodexho dajme tomu 1,8 percenta a od reštaurácie ďalšie štyri, Sodexho za mesiac získa 1,4 milióna korún. A to si treba uvedomiť, že stravovacia firma pôsobí na celom Slovensku. Tieto peniaze stačí otáčať a profit je istý.
Ondreja Klimu zarazila aj formulka zo zmluvy, ktorú mu dealer ponúkal na podpis. Podľa nej sa poplatok môže ďalej zvyšovať raz ročne v závislosti od miery zvýšenia inflácie, ale aj v závislosti od zvýšenia nákladov stravovacej firmy. "To ak si oni napríklad pokúpia autá, zvýšia si umelo náklady, máme na to doplácať my?" pýta sa majiteľ reštaurácie. Keďže podobné nálady sme zaznamenali aj u iných podnikateľov, o stanovisko sme požiadali obchodného riaditeľa Sodexho Pass Ľuboša Kravárika.
"Prvoradým záujmom stravovacích zariadení je garancia preplatenia stravných lístkov a zabezpečenie voči ich zneužitiu. Preto je našim cieľom zabezpečiť maximálnu ochranu a bezpečnosť našich stravných lístkov. Každoročne investujeme do zvyšovania kvality bezpečnostných prvkov lístkov, do systému kontroly každého stravného lístka, čo sú investície do záruky našich obchodných partnerov. Je pochopiteľné, že ako sprostredkovateľská spoločnosť požadujeme určitý, nie veľký poplatok na pokrytie nákladov spojených s našou obchodnou činnosťou," povedal Ľ. Kravárik.
Potvrdil, že niektoré stravovacie zariadenia sa v súčasnosti môžu stretnúť so žiadosťou Sodexho Pass na úpravu sprostredkovateľského poplatku. Podľa neho však ide iba o málo stravovacích zariadení, ktoré mali doteraz neštandardné obchodné podmienky.
"K tomuto kroku sme pristúpili, pretože našim cieľom je poskytovať rovnako kvalitné služby všetkým našim obchodným partnerom. Táto požiadavka z našej strany je v úplnom súlade s platnou legislatívou a zaužívanými obchodnými zvyklosťami. Ide o jednorazové vyváženie obchodných podmienok, ktoré neplánujeme v najbližšom čase zopakovať," zdôraznil Ľ. Kravárik.
Je na rozhodnutí každého prevádzkovateľa, s kým sa rozhodne spolupracovať. A je na rozhodnutí každej stravovacej firmy, aké podmienky ponúkne a či následne obstojí v konkurencii. A vlastne aj zamestnanci môžu svojmu zamestnávateľovi odporučiť tú stravovaciu spoločnosť, ktorá má podľa nich napríklad najširšiu alebo najlepšiu sieť stravovacích zariadení. Nuž, ešteže tu máme tú, ktorá všetko vyrieši - trhovú ekonomiku.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.