každá druhá obec našla v archíve dôvod na oslavu, čo potom patrične využila na zviditeľnenie sa. V ďalších nasledujúcich rokoch sa už týchto oslavných podujatí uskutočnilo podstatne menej a v roku 2000 si ho ako prvá spomedzi podtatranských obcí vychutnala uplynulý víkend Štrba.
Samotné oslavy 720. výročia prvej písomnej zmienky o obci, ako aj 120. narodeniny satelitu zvaného Tatranská Štrba mali tradičný bohatý scenár. Nechýbalo v ňom uctenie si minulosti, pripomenutie si súčasnosti, ako aj náčrt plánov do budúcnosti. Samozrejme, koktail žánrov dopĺňala zábava a nechýbal ani šport. Všetko sa vlastne začalo práve ním. Pätnásty ročník bežeckej štafety 100 x 100 metrov na miestnom štadióne odštartoval starosta obce a zároveň predseda ZMOS Michal Sýkora.
Prečo štafeta a ako to, že nebeží prvý muž Štrby? - opýtali sme sa organizátorov.
"Pôvodne sme kedysi chceli organizovať plaveckú štafetu, ale keďže nemáme bazén, zostalo pri behu. Našou špecialitou je, že netrváme striktne na sto účastníkoch, ako vyplýva z názvu. Prihlásilo sa nám ich už tradične viac a my sme nechali odbehnúť všetkých," informovala nás Anna Gavalierová. Na margo účasti M. Sýkoru dodala, že na jeho pleciach leží ťarcha zodpovednosti za celé podujatie a preto nemôže plytvať energiou tam, kde ho môžu zastúpiť iní.
Po športových hrách, keď občas bolo potrebné ukázať majstrovstvo aj v slalome medzi kvapkami dažďa, nasledovalo v sobotu popoludní otvorenie výstavy galérie bývalých richtárov, ako aj umeleckých artefaktov vytvorených miestnymi občanmi. "Presná menná evidencia našich richtárov sa dochovala od roku 1800. Fotografický materiál však máme len od začiatku tohto storočia. Ako prvý sa zachoval na snímke z roku 1910 Ján Baláž. Od neho až dodnes sa na čele obce vystriedalo 16 ľudí," skonštatovala A. Gavalierová. Okrem pätnástich historických fotografií sú v obradnej miestnosti obecného úradu v Štrbe vystavené aj výšivky miestnych žien, valašky, drevené umelecké dielka, miniatúry, ale aj sochy a moderné práce.
Na otvorení výstavy nechýbalo ani niekoľko známych štrbianskych rodákov. Starosta rozposlal na 300 pozvánok, z ktorých na mnohé prišla kladná odpoveď. Ako to už býva zvykom, udeľovali sa aj ocenenia. Spomedzi množstva typov sa napokon vykryštalizovala tridsiatka jednotlivcov i inštitúcií. Medzi nimi spomenieme in memoriam oceneného evanjelického kňaza Pavla Tonku, či etnografa a kultúrneho dejateľa Petra Švorca. Spomienky a piety sa dočkali aj niekdajší richtári pochovaní na miestnom cintoríne, ktorým ich dnešný nástupca spolu s hosťami položili na hroby kvety.
Nedeľa mala mať tradičný štrbský koloryt. Prvá časť plánu s omšami v dvoch obecných kostoloch vyšla bezozbytku. Horšie to však už bolo s plánovaným posvätením starostovských insígnií a symbolov obce. Účasť totiž prisľúbil aj prezident Rudolf Schuster. Jeho zdravotný stav mu ale nedovolil zúčastniť sa. Napokon sa slávnostný ceremoniál uskutočnil bez neho a ľudia sa opäť, tak ako v sobotu, pobrali zakončiť deň zábavou, vykazujúcou prvky ľudovej veselice i diskotéky zároveň.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.