vysokoškolákov v kanadskom Montreali. Tá mu však zhasla pred pretekmi po rozhovore s generálnym sekretárom Medzinárodnej vzpieračskej federácie (IWF) Maďarom Tamásom Ajánom.
"Rozprávali sme sa a dostal som veľmi jednoznačnú odpoveď ohľadom voľnej karty na olympiádu. Hocijaký vynikajúci výkon by som podal na akademickom šampionáte, nedali by Slovensku pre mňa ani pre Tešoviča. Povedal, že môžeme síce požiadať IWF, ale bude to zbytočné, lebo miesta, ktoré sú voľné, pridelia krajinám s menej, než šiestimi pretekármi rôznych športových odvetví prihlásených na tohtoročné olympijské hry. Šancu má jedine Dagmar Daneková z Trenčína. Zároveň nám pán Aján povedal, že nádejne vyzerá naša kandidatúra na akademický svetový šampionát v roku 2001. Mali by sa konať v Ružomberku, keď protikandidátom je izraelský Tel Aviv," priniesol novinky V. Gumán.
V Montreali pretekal v hmotnostnej kategórii do 77 kg a dosiahol ozaj vynikajúce výsledky. V dvojboji vytvoril výkonom 340 kg nový slovenský rekord, keď starý zlepšil o 10 kg, v trhu rovnaký úspech zopakoval výkonom 160 kg a opravou o 5 kg, kým v nadhode rekord vyrovnal vzoprením 180 kg. Napriek historickým slovenským výkonom košický vzpierač povedal:
"Vedel som, že do Sydney ma už nedopraví žiaden výsledok, takže olympiáda ma nemotivovala, išiel som už len pre víťazstvo na majstrovstvách sveta vysokoškolákov. To sa mi podarilo v dvojboji a trhu, kým v nadhode som získal striebornú medailu. Daneková bola tri razy tretia. "Viete, zamýšľam sa, či mám nejaký dôvod na oslavy. Necestoval som pre medaily, motiváciou mojej prípravy bola olympiáda... V Montreali som mal aj na lepší výkon a hoci by sa mi podarilo v dvojboji zdolať 350 kilogramov, nepomohlo by mi to, preto som neriskoval, nechcel som vypadnúť."
O letenky na OH prišlo slovenské vzpieranie už vlani na MS v Aténach a školáckou chybou aspoň o jednu - dve pre mužov aj na tohtoročných ME v Sofii. Zdá sa, že v tomto športe na Slovensku vládne rozkol a nie vždy sa všetko robí pre úspešnú reprezentáciu štábu. Pre príklad nemusíme zachádzať do minulosti, novú skúsenosť prezradil V. Gumán: "Do Montrealu sme cestovali príliš komplikovaným spôsobom a cesta tam a potom aj späť trvala 24 a pol hodiny. Je to síce spôsob ako možno ušetriť pár korún, ale pretekára to poriadne unaví. Cestoval som rýchlikom do Prahy, odtiaľ lietadlom do Milána, ďalej do Toronta a stade až do Montrealu."
Ako vidieť, napriek únave Gumán lámal rekordy, bol teda výborne pripravený. Nad vykypeným mliekom sa zamyslel: "V Aténach sa po Tešovičovom zranení rozpadol náš celý tím. No keby nezlyhala komunikácia medzi zväzom a pretekármi na európskom šampionáte, boli by sme získali určite dve olympijské miesta. Prihlásili nás len štyroch a úplne stačilo, aby sme vytvorili kompletné osemčlenné družstvo. Mohli prísť s nami akíkoľvek slabí vzpierači boli by získali chýbajúce body. Stačilo sa totiž umiestniť do dvadsiatej piatej priečky a mnohých hmotnostiach nebolo ani toľko pretekárov. O tieto body nám ušli Česi, ktorí získali "naše" dve miesta, hoci boli slabší, než my, akurát ich funkcionári ovládali súťažné podmienky. Zdolali nás aj Francúzsko, Albánsko a Veľká Británia, ktoré majú po jednej letenke a oveľa slabších vzpieračov, ako Slovensko."
Slovenské vzpieranie zaznamenalo teda vlastnou vinou obrovský neúspech. Nestalo sa, žeby z našej krajiny necestoval na olympiádu ani jeden borec. Táto nepríjemná skutočnosť je však tu a študent Právnickej fakulty UPJŠ v Košiciach mohol vyriecť už len toľko:
"Máme štyri roky na to, aby sme hľadali príčinu blamáže a spôsob, ako sa dostať na olympijské hry 2004, ktoré budú v Aténach. Musí sa voľačo zmeniť radikálne, aby sme nedopadli, ako teraz. Ak pôjde všetko po starých koľajach, bude to opäť zlé. Všetci, ktorí máme niečo do činenia so slovenským vzpieraním, dokážeme presne pomenovať chyby. Nechcem ako pretekár o nich podrobnejšie hovoriť, ale čosi sa urobiť musí."
Silní muži nám v Sydney radosť neurobia. Prečo? Nato by sme mali dostať odpoveď od vedenia slovenského vzpierania. Alebo činovníkom stačí mať funkcie a z toho vyplývajúce pôžitky?
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.