etnické zastúpenie i vo viacerých spišských mestách a obciach. Takým je napríklad Kežmarok. Aj preto sa tam stalo tradíciou organizovanie takzvaného Sviatku kultúry a vzájomnosti. V tejto súvislosti sa nám podarilo zúčastniť sa jednej z prípravných porád medzi vedením mesta a reprezentantmi Karpatsko-nemeckého spolku na Slovensku.
"Tohto roku chystáme piate pokračovanie kultúrno-spoločenského podujatia, takže zároveň oslávime malé jubileum. Všetko sa začne v piatok 23. júna otvorením výstavy v miestnom múzeu nazvanej Spiš na starých mapách. Na nasledujúce dva dni je pripravený bohatý kultúrny program, o ktorý sa postarajú krajania nielen zo Slovenska, ale aj z ďalších štátov. Samozrejme, nebudú chýbať ani hostia reprezentujúci ďalšie minority žijúce na Slovensku," skonštatovala pre PODTATRANSKÝ KORZÁR Ingrid Čurneková, ktorá má v rámci Karpatsko-nemeckého spolku na Slovensku vo svojom referáte kultúru.
Podľa informácie predsedu spolku pôsobiaceho v regióne Spiša Vojtecha Wagnera, do Kežmarku zavíta viacero umeleckých telies, medzi nimi folklórne súbory z Kopernice a Chmeľnice, spevácke súbory z Kežmarku a Smolníka, dychovka zo Štósu, tanečná skupina z talianskeho Bolzana, ženský spevácky zbor z maďarského Vilányi, detská spevácka skupina z Moravskej Třebovej, detský rómsky spevácky a tanečný súbor z neďalekého Veľkého Slavkova, ako aj hudobná skupina Pocestní z Košíc a folklórny súbor Jánošík zo Svitu.
Predchádzajúce ročníky Sviatku kultúry a vzájomnosti sa síce niesli v znamení pestrých farieb ľudových krojov a tónov lahodnej hudby, ale účinkujúci nemali dostatok času na vzájomné spoznávanie sa. Z toho pramenila aj ich požiadavka vznesená k organizátorom piateho ročníka tejto akcie. "Naozaj, tí čo tohto roku do Kežmarku prídu, nechceli iba absolvovať niekoľkominútové vystúpenie a potom odcestovať domov. Túžia sa tiež spoznať a stráviť spoločne niekoľko chvíľ. Pre nich je pripravená spoločná zábava na Kežmarskom hrade. Okrem toho, v priestoroch Hotelovej akadémie Otta Brucknera sa uskutoční recepcia za účasti nemeckého veľvyslanca na Slovensku Franka W. M. Lambacha," uviedla ďalej I. Čurneková.
Posledný deň sviatku tradične pripadá na nedeľu. Aj preto sa začína ekumenickými bohoslužbami v miestnom drevenom evanjelickom artikulárnom kostolíku. V Kežmarku sa v tom okamihu program skončí a niektorí hostia podujatia ešte cestou domov vystúpia pod Spišským hradom a pre postihnuté detí v Krompachoch.
Primátora mesta sme sa opýtali, aký prínos má akcia s mottom Domov a srdce, viac k šťastiu nepotrebuješ pre samotný Kežmarok. "Počas prvého ročníka chýbala publicita. Na uliciach len kde - tu postávali hlúčiky divákov. Avšak vlani a predvlani to bolo úplne iné. Špaliere sa rozrástli a zmohutneli. Hostia pricestovali z domova i zahraničia. Dokonca, cestu k nám si našli aj takí ľudia, ktorí tu kedysi žili, potom sa odsťahovali a teraz prišli po dlhom čase opäť navštíviť svojich príbuzných," skonštatoval František Grohola, ktorý si na nasledujúci víkend, v čase konania podujatia, zo všetkého najviac želá priaznivé počasie.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.